Американският президент Барак Обама заяви, че НАТО няма планове, касаещи скорошно приемане на Украйна и Грузия в редиците на Алианса, предаде украинската информационна агенция УНИАН.
Изказването на президента дойде по време на посещението му в Брюксел, където той се срещна с лидерите на ЕС.
„Няма скорошни планове за влизане на Украйна и Грузия в НАТО. Знам, че Русия е против подобна крачка. Една от причините, поради които Киев не е подал заявка за членство в Северноатлантическия алианс, са сложните отношения с Москва”, заяви Обама.
След смяната на властта в Киев, новото прозападно правителство на Арсений Яценюк е отворено за диалог със Северноатлантическия пакт, а генералният секретар на НАТО Андерс Фог Размусен коментира, че членството на Украйна все още е възможен вариант.
Руски представители нееднократно са посочвали, че биха възприемали подобно развитие като провокация.
Членство - не, сътрудничество - да
Американският президент Барак Обама и генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен обсъдиха в Брюксел допълнителни стъпки, които алиансът може да предприеме в отговор на анексирането на Крим от Русия, съобщи говорителката на организацията Оана Лунджеску.
Обсъдени са били актуализирани отбранителни планове, засилени учения и подходящи военни разгръщания, уточни Лунжеску.
Расмусен заяви, че НАТО ще засили военното си сътрудничество с Украйна и ще помогне на страната да модернизира своите въоръжени сили.
„Във връзка със ситуацията в Украйна, НАТО ще преосмисли жизнеспособността на своите отношения с Русия”, каза още Расмусен. По неговите думи алиансът "не иска конфронтации, но и няма да прояви нерешителност, ако бъде предизвикан".
Нужен е категотричен отговор
„В течение на времето, дотогава, докато ние останем обединени, руският народ ще признае, че не може да постигне сигурност, благоденствие и статут, докато упражнява груба сила. И затова по време на цялата тази криза ние ще комбинираме нашия значителен натиск върху Русия, като оставим вратата отворена за дипломация", заяви американският президент.
"Ситуацията в Украйна ни напомни, че свободата не е безплатна. Трябва да имаме желанието да плащаме за оборудването, личния състав и обучението, които са необходими за съществуването на сериозна натовска сила с възпираща мощ", подчерта Обама.
Сякаш, за да потвърди думите на Обама, американският министър на отбраната - Чък Хейгъл обяви, че Русия продължава да трупа войски по границата с Украйна. Към момента близо 20 хиляди руски войници и бронирана техника се намират в най-западните части на Русия независимо от уверенията, че нова военна операция няма да има.
„Разберете, това не е нова „Студена война”, в която ние навлизаме. За разлика от Съветския съюз Русия не стои начело на блок от държави, няма световна идеология. САЩ и НАТО не искат никакъв конфликт с Русия”, заяви Обама.
„Истината е, че за 60 години ние, страните които сме заедно в НАТО, не сме завоювали нови територии, но бяхме заедно в това, нашите народи да бъдат свободни. Това, което винаги ще правим е да защитаваме суверенитета и териториалната цялост на нашите съюзници. И няма да отстъпим в това си задължение”, добави американският президент.