Американските санкции, наложени тази седмица срещу Русия, бяха изработени внимателно в опит да засегнат вътрешния кръг на президента на Русия Владимир Путин, без да предизвикват враждебна реакция на Москва срещу американския бизнес. Такъв коментар направиха високопоставени американски официални лица, цитирани от „Ройтерс”.
В четвъртък Обама обяви замразяване на активи и забрана за бизнес отношения в САЩ за 20 руснаци и руска банка в отговор на анексията на Крим от Путин.
Мерките, които бяха значително по-строги от обявените от Обама само няколко дни по-рано, доведоха до спад на котировките на руските ценни книжа, а финансовото министерство на Русия заяви, че може да бъде принудено да отмени плановете си да тегли външни заеми.
Санкциите от четвъртък засегнаха 16 руски официални лица, четирима богаташи, свързани с Путин, и банка „Россия", която според американското министерство на финансите е 17-ата по големина руска банка.
„Россия" стана мишена, за да се покаже на Путин, че руският финансов сектор не е с имунитет, коментираха официални лица. Заместник-министърът на финансите на Русия Алексей Моисеев каза, че засега не очаква големи последствия от санкциите.
Консорциум, оглавяван от „Стройтрансгаз", който е собственост на едно от лицата с наложени санкции - Генадий Тимченко - се очаква да спечели сделка за 3,5 млрд. евро за строителство на българската отсечка от газопровода „Южен поток", съобщиха източници на „Ройтерс” от бизнес средите.
Тъй като управлението на Путин е силно персонализирано, целта е да се постави под натиск тесният кръг от хора около него по отношение на власт и пари, каза официални лица.
Говорител на финансовото министерство не изключи да има санкции и срещу юридически лица, но каза, че „когато се санкционират отделни личности, основният ни фокус остава върху идентифициране на личните им активи, а не върху някакъв бизнес, с който се занимават".
С указ от четвъртък Обама отвори вратата и за санкции срещу юридически лица в конкретни сектори на руската икономика, като например енергийния и газовия, миннодобивния, както и сектора на финансовите услуги, отбелязва „Ройтерс” и допълва, че в списъка от четвъртък отсъстват големи държавни руски компании като енергийните гиганти „Газпром" и „Роснефт" или пък държавната компания за оръжеен износ „Рособоронекспорт".