Прекратяването на огъня в Сирия ще отнеме много повече време от една седмица, както бе предвидено на срещата на Международната група за подкрепа на Сирия в Мюнхен на 11 февруари, каза постоянният представител на Сирия в ООН – Башар Джафари.

При това той подчерта, че членовете на групата носят отговорност за изпълнението на това решение. „То не може да се приема на теория, а трябва да изхожда от практически съображения“, каза Джафари.

Според Джафари вместо призиви за прекратяване на огъня, участниците в Мюнхенската среща трябва „да окажат натиск върху Турция, Саудитска Арабия и Катар, а също и върху други страни, включително Великобритания и Франция“, и да искат от тях да „прекратят подкрепата за терористите“ и да изпълняват резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, отнасящи се до борбата с организации, подобни на „Ислямска държава“ и „Ал Кайда“.

Междувременно говорителят на Държавния департамент на САЩ – Марк Тонер, също изрази съмнения, че обявеният срок за влизане в сила на примирие в Сирия ще бъде спазен. Той обвини Русия, че спъва процеса с въздушните си удари над болници и цивилни хора.

„Необходим е някакъв напредък към прекратяване на огъня в близките дни“, посочи той, но добави, че не може категорично да каже, че ще има примирие.

Тонер настоя Москва да окаже натиск върху сирийския президент Башар Асад да спре своята сухоземна офанзива. Според Русия обаче нейните самолети и сирийската армия нанасят удари по терористи, а не по болници и цивилни хора.

Тонер се отнесе крайно скептично и към предположенията за възможен сблъсък между Русия и НАТО в Сирия.

Според него Североатлантическият алианс е отбранителна структура и „няма причини за безпокойство, че НАТО може да бъде въвлечен по някакъв начин“ в такъв сблъсък. Тонер отбеляза, че в Сирия сега се е създала много сложна ситуация, при която „множество различни групировки отстояват свои интереси“ и САЩ не биха желали броят на участниците в конфликта да се увеличава.