6 февруари, 4:17 часа през нощта - Турция е ударена от 7,8 по Рихтер. Точно една година по-късно животът продължава, но в контейнери и палатки.

Днес на молебен за загиналите в Хатай напрежението ескалира. Хората поискаха оставката на кмета и на правителството.

Репортерът и водещ Бесте Сабри се върна година по-късно в Турция – този път заедно с оператора Огнян Кръстев. Те посетиха Искендерун и видяха как тежко пострадалите сгради все още не са съборени. Хората разказват, че държавата и общината не правят достатъчно.

Молебенът в памет на загиналите в Антакия започна точно в 4:17 - часът на първия трус от 7,8 по Рихтер. Напрежението между хората и част от властта обаче ескалира.

Ако преди година те се надяваха да дойде помощ, днес търсят отговори кой е виновен за загубата и на дома им, и на близките им.

Хиам Килисли губи част от семейството си на 6 февруари преди година. На четвъртия ден заедно с близки успяват да ги извадят от руините.

„Държавата не помогна. Ние със собствени усилия ги извадихме. Никой не чу гласа ни. Ето 3-годишната ми внучка, моята Аяз, Гьозде, Али“, разказва мъжът.

Бирсен Чакълъ разказва, че все още хората живеят в палатки и контейнери. Студентка пък споделя, че иска да стане медицинска сестра, но не пожелава да каже името си, за да не попречи на работата си в бъдеще.

„Там, където живея, се изравни със земята. Много късно пристигна помощта. Още нямаме нови домове, оставаме със семейството ми в контейнер“, разказва тя.

Кметът Хатай - Лютфю Саваш, също предизвика скандирания. Последва напрежение и викове за оставка.

В памет на загиналите си близки хората хвърлиха цветя в реката, а днес кметът на Хатай се включи в засаждането на маслинови дървета за загинали заедно с техни близки.

По думите му отговорни за възстановяването са държавните институции и правителството.

„Президентът обеща, че за една година ще направи нови домове за всички. В Хатай тези, които с лотария получиха новия си дом, са 12.61%. Ако трябва някой да подава оставката, трябва да се започне от правителството. Президент, който има всички възможности, който може с един подпис да направи всичко - защо пренебрегва Хатай“, попита Лютфю Саваш.

С химн и минута мълчание всички почетоха паметта на загиналите.