Датата 6 февруари маркира точно една година от опустошителното земетресение в Турция. Репортерът на bTV Бесте Сабри и операторът Огнян Кръстев се върнаха на местата, които бяха покосени от труса с магнитуд 7,8.

В „Тази сутрин“ те ни показаха разрушителната картина от Антакия – едно от най-засегнатите места.

„Година по-късно обстановката сякаш е същата. Много от сградите, които са тежко пострадали, дори все още не са съборени. По разказите на хората те продължават да живеят в контейнери. Все още има и такива, които живеят на палатки – в зимен период. И тогава, и сега градът изглежда почти сринат до основи, обезлюден. Повече от половината от сградите са наистина срутени“, разказа Бесте Сабри.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„В сравнение с всички останали места, на които сме били тогава и сега, картината е апокалиптична в пълния смисъл на думата“, отбеляза тя.

„Днес улиците на Антакия отново се изпълниха с хора. Точно около 04:00 часа през нощта навсякъде имаше автобуси и коли, отслужи се молебен в памет на загиналите миналата година. Молебенът се превърна в своеобразен протест – между хората и част от властта в Турция и Хатай. Чуха са гневни възгласи към кмета на Хатай за свършената работа, за оставка на министъра на здравеопазването – затова, че е собственик на болница, която се е срутила“, разказа репортерът на bTV.

Ако миналата година хората са били гневни за това, че помощта не е адекватна, сега търсят отговора на въпроса „Защо се стигна до тук“, търсят причините и виновните.

За разлика от Антакия, в Газиентеп животът сякаш отново се връща към нормалността. Последствията от земетресенията личат единствено в празните места между сградите.

На 70 км оттам в Нурдагъ ситуацията е различна. Повече за живота там – можете да видите ТУК:

Хатай е сред най-тежко пострадалите - провинцията се намира на 200 км от епицентъра на двата опустошителни труса през февруари. Преди трагедията там са живели 1 милион и 700 хиляди души. Според някои данни 750 000 души са напуснали града. Причинените щети се оценяват на 100 млрд. долара.

Хиам Килисли губи част от семейството си на 6 февруари преди година. На четвъртия ден заедно с близки успяват да ги извадят от руините.

"Още нямаме нови домове, оставаме със семейството ми в контейнер. 01:56:58 Този, който говори сега е министър на здравеопазването, негова болница се срути, затова хората го освиркват", коментира студентка.

Кметът на Хатай Лютфю Савас също предизвика скандирания за оставка. Последва и напрежение.

"Лютфю Саваш от първия ден на земетресението не го видяхме никъде, сега идва тук на молебен. Виждате пътищата ни, аз не мога да си вляза в улицата", коментира местен жител.

В памет на загиналите си близки хората хвърлиха цветя в реката.

Повече вижте във видеото.