Датата 6 февруари маркира точно една година от опустошителното земетресение в Турция. Репортерът на bTV Бесте Сабри и операторът Огнян Кръстев се върнаха на местата, които бяха покосени от труса с магнитуд 7,8.
В „Тази сутрин“ те ни показаха разрушителната картина от Антакия – едно от най-засегнатите места.
„Година по-късно обстановката сякаш е същата. Много от сградите, които са тежко пострадали, дори все още не са съборени. По разказите на хората те продължават да живеят в контейнери. Все още има и такива, които живеят на палатки – в зимен период. И тогава, и сега градът изглежда почти сринат до основи, обезлюден. Повече от половината от сградите са наистина срутени“, разказа Бесте Сабри.
„В сравнение с всички останали места, на които сме били тогава и сега, картината е апокалиптична в пълния смисъл на думата“, отбеляза тя.
„Днес улиците на Антакия отново се изпълниха с хора. Точно около 04:00 часа през нощта навсякъде имаше автобуси и коли, отслужи се молебен в памет на загиналите миналата година. Молебенът се превърна в своеобразен протест – между хората и част от властта в Турция и Хатай. Чуха са гневни възгласи към кмета на Хатай за свършената работа, за оставка на министъра на здравеопазването – затова, че е собственик на болница, която се е срутила“, разказа репортерът на bTV.
Ако миналата година хората са били гневни за това, че помощта не е адекватна, сега търсят отговора на въпроса „Защо се стигна до тук“, търсят причините и виновните.
За разлика от Антакия, в Газиентеп животът сякаш отново се връща към нормалността. Последствията от земетресенията личат единствено в празните места между сградите.
На 70 км оттам в Нурдагъ ситуацията е различна. Повече за живота там – можете да видите ТУК:
Хатай е сред най-тежко пострадалите - провинцията се намира на 200 км от епицентъра на двата опустошителни труса през февруари. Преди трагедията там са живели 1 милион и 700 хиляди души. Според някои данни 750 000 души са напуснали града. Причинените щети се оценяват на 100 млрд. долара.
Хиам Килисли губи част от семейството си на 6 февруари преди година. На четвъртия ден заедно с близки успяват да ги извадят от руините.
"Още нямаме нови домове, оставаме със семейството ми в контейнер. 01:56:58 Този, който говори сега е министър на здравеопазването, негова болница се срути, затова хората го освиркват", коментира студентка.
Кметът на Хатай Лютфю Савас също предизвика скандирания за оставка. Последва и напрежение.
"Лютфю Саваш от първия ден на земетресението не го видяхме никъде, сега идва тук на молебен. Виждате пътищата ни, аз не мога да си вляза в улицата", коментира местен жител.
В памет на загиналите си близки хората хвърлиха цветя в реката.
Повече вижте във видеото.