Една година след бедствието в Турция, екип на bTV се връща на местата, покосени от труса със сила 7,8 по Рихтер.
Хиляди продължават да живеят в контейнери, дадени от държавата. Обещаните нови домове все още се изграждат.
Как се възстановява животът, затрупан под руините преди година? В поредица от репортажи ни разказват специалните ни пратеници - Бесте Сабри и операторът Огнян Кръстев.
Днес те започват снимките си в Газиантеп. За разлика от там, където последствията от земетресението се виждат основно в празните пространства между сградите, около 70 км по-далеч - в Нурдагъ, картината е доста по-различна. Около 5000 са общо разрушените сгради в района, а до момента са изградени над 2500 нови жилища. Но продължаването на живота за хиляди хора тук е въпрос на лотария.
Нурдагъ е от най-засегнатите от земетресенията. Градът е сринат почти до основи. Сега е изпълнен с контейнери.
Всички тук живеят в контейнери от почти година.
На мястото има и социални магазини. От там хората си вземат безплатно храна срещу точки. И разказват - на всяко семейство, останало без дом - държавата отпуска около 25 000 лири.
В земетресението Ахмед Онал губи дъщеря си. Самият той е тежко ранен. В началото живее в палатка, после в контейнер.
„Искаме килим, не можем да се къпем, защото банята тече. Горе тече, покрили сме го, нямаме покрив“, споделя той.
Къщата на 75-годишната вдовица Хайрие Паксой също е засегната и не може да живее в нея, затова е в контейнер.
„Никога не съм си мислила, че може да ми се случи такова нещо. Държавата отвори вратите за нас. Даде ни дом, храна, Бог да ги благослови! Имаме ток, вода, нямаме разходи”, казва тя.
Отсреща живее синът ѝ със семейството си. По професия съпругата му Дилек е графичен дизайнер, затова продължава да работи на компютър. Казва обаче, че безработицата може да стане проблем в района.
„Тук почти няма работни места. Не знам какво ще стане. Много от хората тук работят временна работа за няколко месеца. Като свърши, не знам толкова хора къде ще работят”, казва Дилек Паксой.
От общината в Газиантеп са изградили пространства за обучение и социална помощ.
Контейнерите в Нурдагъ са 8 000, а хората в тях - около 26 000.
„Токът, водата, канализацията подсигурихме ние. След като настанихме хората, започнахме и работа по новите им домове, вчера теглиха и чоп, на една част от хората вече им е даден ключът за новите домове”, казва Ибрахим Хъзйолу, координатор към общината в Газиантеп.
През 20 дни с лотария се избират хората, които да получат жилище. И ще бъде така, докато всеки не заживее отново в своя нов дом.