100 години след основаването на Турската република от Мустафа Кемал Ататюрк в страната сякаш отново се води битка на ценностите. За първи път от дълги години опозицията предстаявлява заплаха за управлението на Ердоган.
До издигането на лидерът ѝ Кълъчдароуглу обаче не се стигна лесно. Част от коалиционните партньори смятаха, че той няма политическата харизма, за да победи Ердоган.
Наричат го „Кротката сила“ - Кемал Кълъчдароглу води обединената турска опозиция и сред привържениците си е известен като опитен борец с корупцията.
„Кълъчдароглу е точната противоположност на Ердоган. Той е изключително мек, обмисля думите си добре и има спокоен характер. Не е политик от кариерата. Ердоган от малък е ангажиран с политиката, докато голяма част от живота на Кълъчдароглу е преминала като бюрократ от икономическия сектор“, разказва Атила Йешилада, икономист и политически анализатор.
Израства в анадолския регион Тунджели в семейството на алевити – най-голямото религиозно малцинство в Турция.
Когато през 2002 г. влиза в турския парламент, Ердоган поема държавата. През годините Кълъчдароглу разкрива случаи на корупция по високите етажи на властта, а от 2010 г. насам оглавява кемалистката Републиканска народна партия.
След опита за преврат през 2016 г. и последвалите масови арести се прочува с протестен „Марш за справедливост“, изминавайки 450 км от Анкара до Истанбул.
„Никакъв просперитет не може да бъде постигнат с репресии. Нашата основна философия ни налага да застанем до потиснатите“, казва Кълъчдароглу.
Той изповядва секуларните ценности, заложени от Кемал Ататюрк, но и модернизира партията, като търси съмишленици сред малцинствата.
„Главното нещо, което трябва да ни обединява, е това да се състезаваме, да печелим и да взимаме това, което ни принадлежи. Турци, кюрди, алевити, сунити - тези, които носят хиджаб, както и тези, които не носят. Леви и десни – всички трябва да се обединят за тази кауза“, категоричен е той.
Ако спечели, обещава да върне парламентарната система в Турция и да реши бежанския проблем.