Смъртоносен взрив отне живота на стотици хора в болница „Ал-Ахли“ в град Газа. „Хамас“ обвини Израел в умишлен въздушен удар. Израел обаче отрече и представи доказателства, според които терористичната групировка „Ислямски джихад“ е изстреляла погрешно ракетата.

BBC Verify опитва да разгадае какво се знае и какво не за атаката по болницата.

Медията разглежда видеоматериали, снимки и други доказателства. Освен това журналист на Би Би Си е бил на мястото на взрива, където достъпът е ограничен.

Взривът

Експлозията в болницата „Ал-Ахли“ е станала около 19 ч. местно време във вторник. 20-секунден видеоклип, разпространен в социалните мрежи, който уж показва взрива, е първото значимо визуално доказателство за инцидента. В него се чува свистящият звук на идващ снаряд, последван от експлозия и огромен пожар.

Кадри на живо от Al-Jazeera, излъчени в 18:59 ч. местно време, показват ярка светлина, издигаща се в небето над Газа. Тя проблясва два пъти, след което рязко променя посоката си и избухва.

След това се вижда експлозия на земята далеч от мястото, последвана от много по-голяма експлозия по-близо до оператора на камерата, която Би Би Си е определила на географски принцип.

Би Би Си се свърза с 20 мозъчни тръста, университети и компании с опит в областта на оръжията. Засега медията е разговаряла с експерти от шест от тях.

Могат ли размерът на експлозията и звуците, чути преди това, да определят причината за взрива в болницата?

Засега констатациите са неубедителни. Трима експерти твърдят, че експлозията не съответства на това, което може да се очаква от типичен израелски въздушен удар с голям боеприпас.

Андрес Ганън, доцент в университета „Вандербилт“ в САЩ, казва, че наземните експлозии са изглеждали малки, което означава, че топлината, генерирана от удара, може да е била причинена от остатъци от ракетно гориво, а не от експлозия на бойна глава.

Джъстин Бронк, старши научен сътрудник в британския Кралски институт на обединените служби, е съгласен с него. Макар че е трудно да се каже със сигурност на толкова ранен етап, той казва, че доказателствата изглеждат така, сякаш експлозията е причинена от повредена ракетна секция, която се е ударила в паркинга и е предизвикала пожар на гориво и горивни материали.

Снимка: IDF

Ганън допълва, че от кадрите не може да се определи дали снарядът е попаднал в предвидената цел. Той добавя, че светкавиците в небето вероятно показват, че снарядът е бил ракета с двигател, който е прегрял и е спрял да работи.

Валерия Скуто, водещ анализатор за Близкия изток в Sibylline, компания за оценка на риска, отбелязва, че Израел има възможност да извършва други форми на въздушни удари с дрон, при които може да използва ракети Hellfire. Тези ракети генерират значително количество топлина, но не е задължително да оставят голям кратер. Но тя казва, че непотвърдени кадри показват модел на пожари на мястото на болницата, който не съответства на това обяснение.

Визуални доказателства от мястото на взрива

Би Би Си съпоставя детайли от сградите и разположението на болницата „Ал-Ахли“ с публично достъпни сателитни снимки, за да установи, че болницата е мястото на взрива.

Въз основа на наличните доказателства изглежда, че експлозията е станала в двора, който е част от болницата. Снимките на терена след взрива не показват значителни щети по съседните болнични сгради. Това, което се вижда на снимките, са следи от обгаряния и изгорели автомобили.

Снимка: BBC

Ударената болница всъщност е собственост на Англиканската църква и се управлява от нея. Каноникът Ричард Сюъл, декан на колежа „Свети Георги“ в Йерусалим, заяви пред Би Би Си, че около 1000 разселени хора са се подслонили в двора, когато е бил ударен, а около 600 пациенти и персонал са били в сградата.

Снимка: BBC

Жертвите

Репортерът на Би Би Си Рушди Абуалуф е посетил болницата в Газа. Свидетели разказват за опустошения и твърдят, че телата все още се събират.

Би Би Си анализира снимките и кадрите на жертвите, за да определи какво могат да кажат за взрива от гледна точка на естеството на нараняванията им.

„Общият модел на разпръснатите наранявания е такъв, какъвто може да се очаква от шрапнел в резултат на експлозия", казва патологът Дерик Паундър, основател на организацията „Лекари за правата на човека“ в Обединеното кралство и експерт в областта на нараняванията при конфликти.

Но той също така заяви, че не е възможно да се разберат ясно всички наранявания в ограничения брой налични проверени изображения.

Палестинското министерство на здравеопазването съобщи в сряда, че при взрива са загинали 471 души. Израелските сили за отбрана (IDF) заявиха, че това число е умишлено завишено, но не публикуваха собствена оценка за броя на загиналите.

Поради липсата на достъп на независими организации до мястото е трудно да се провери броят на загиналите.

Какво все още не знаем?

Едно от най-важните доказателства е естеството на кратера, оставен от експлозията. IDF твърдят, че липсата на голям кратер или на щети от взрива по съседните сгради доказва, че експлозията не е причинена от техните оръжия.

Снимка: BBC

Други важни доказателства, които липсват, са фрагменти от ракети. Снарядите често се разпознават по останките от снаряда и те могат да се използват за определяне на произхода на снаряда.

IDF публикуваха запис на разговор, който според тях е прихванат между двама бойци на „Хамас“, в който се признава, че болницата е била ударена от снаряд, изстрелян от „Палестински ислямски джихад“. 

Това е втората по големина бойна групировка в Газа и подкрепя атаката на „Хамас“ срещу Израел от 7 октомври.

Не е възможно този запис да бъде проверен по независим начин, пише Би Би Си. В свое изявление „Ислямски джихад“ отрича да е замесена и обвинява Израел за взрива.

Всичко за конфликта в Близкия изток следете тук: