Смарт часовниците могат да помогнат за диагностициране на болестта на Паркинсон до 7 години преди появата на симптомите, сочи британско проучване, пише Би Би Си.

Екипът на Институт за изследване на деменцията към университета в Кардиф използва изкуствен интелект, за да анализира данни от 103 712 потребители на смарт часовници. Проследявайки скоростта на движението им в продължение на една седмица между 2013 и 2016 г., те успяват да предвидят кои от тях ще развият Паркинсон.

Надяваме се, че в крайна сметка това ще може да се използва като инструмент за скрининг, казват учените.

Но за да се провери доколко точен е този метод, са необходими още проучвания, които да сравнят тези резултати с други данни, събрани по целия свят, казват изследователите в списание Nature Medicine.

Мозъците на хората с болестта на Паркинсон се увреждат в продължение на много години. Често обаче до поставянето на диагнозата мозъчните клетки вече са били твърде увредени и необратими.

Ръководителят на изследването д-р Синтия Сандор казва, че тъй като около 30% от населението на Обединеното кралство носи смарт часовници, те могат да предложат евтин и надежден начин за идентифициране на ранен стадий на Паркинсон.

„Показахме, че една седмица изследвани данни може да предскаже до 7 години напред в бъдещето. С тези резултати бихме могли да разработим ценен инструмент за скрининг, който да помогне за ранното откриване на Паркинсон“, каза тя.

В проучването са използвани данни от Биобанката на Обединеното кралство - задълбочена здравна база данни на повече от половин милион души.

Д-р Катрин Пил, която е работила по проучването, заяви, че то изглежда точно и разграничава болестта на Паркинсон от други неща, които могат да повлияят на движението, като старост или слабост.

Но дали на хората трябва да се казва, че имат Паркинсон, години преди да се появят симптомите, винаги ще си остане индивидуален и личен избор. Това е потенциално важна за медицината, тъй като в крайна сметка се надяваме, че ще се появят нови терапии, които ще ни позволят да забавим развитието на болестта“, добави д-р Пил.