Електронният гигант Microsoft за първи път публикува официално броят запитвания, които правоохранителните органи по света правят годишно за лични данни на стотиците милиони потребители на продукти на компанията, съобщава електронното издание на „Ню Йорк Таймс”. По този начин Microsoft се присъединява към Google, Twitter и други интернет-компании, които публикуват т. нар. „списъци за прозрачност”.

Докладът, данните в който Microsoft обещава да обновява на всеки шест месеца показва, че специалните служби в пет страни – Великобритания, Франция, Германия, Турция и САЩ – са отговорни за 69 % от 70 665 запитвания, внесени до компанията през 2012 г.

В 80 % от случаите Microsoft е осигурила елементи, като името на притежателя на даден акаунт, имейл, Ай Пи адрес, страна на пребиваване, дати и часове на интернет трафик.

В 2,1 % от случаите, компанията е разкрила реалното съдържание на комуникацията, като тема на имейла, съдържанието или снимка, съдържаща се SkyDrive – облачната компютърна услуга на Microsoft.

Сред интересните данни в доклада, е че България също фигурира в списъка на страни, търсили справки от американската компания за клиенти на нейни услуги, но единствено за клиенти на услугата Skype.

За 2012 г. от българските правохранителни органи са постъпили 7 заявки, засягащи 15 акаунта в Skype, като нито една от тях не е била уважена от Microsoft.

Общо от всички запитвания към американската компания, тя е отговорила положително на 1 544 от тях на специализирани служби в САЩ и на 14 на агенции от Бразилия, Канада, Ирландия и Нова Зеландия.