Изследователи от Токийския университет сложиха жива кожа върху лицето на робот. Те са отгледали човешка кожа от стволови клетки и са я поставили върху метала, за да може хуманоидът да се усмихва като човек, разказва германското издание „Шпигел“.

Ако в бъдеще роботите изпълняват функциите например на болногледачи или компаньони на възрастни хора, те трябва да могат да изразяват широк спектър от емоции – от тъга през състрадание до щастие.

Последният експеримент на група японски учени дава надежда, че хуманоидите ще могат да комуникират, използвайки мимиките на лицето си, пише специализираното списание Cell Reports Physical Science.

Екипът, ръководен от Шоджи Такеучи от университета в Токио, прикрепи изкуствено създадена кожна тъкан към хуманоид. Така машината не само ще стане по-привлекателна, но и ще има бръчки когато говори, смее се или е тъжна.

Шоджи Такеучи е пионер в областта на биохибридната роботика, която комбинира биология и машинно инженерство. Досега неговата лаборатория Biohybrid Systems Laboratory е разработила мини-роботи, които работят върху биологична мускулна тъкан, 3D отпечатано лабораторно месо и изкуствена кожа, която може да лекува.

Именно докато изследва функционалността на изкуствено създадената човешка кожа на Шоджи Такеучи му хрумва идеята да я постави върху лицето на робот, за да изглежда той по-естествено.

„В това проучване успяхме да възпроизведем човешкия външен вид до известна степен, като създадохме лице със същия повърхностен материал и структура като при хората“, обяснява Шоджи Такеучи.

Живата тъкан е смес от човешки кожни клетки, отгледани върху колагеново скеле и поставени върху 3D отпечатана основа от смола.

За разлика от други подобни експерименти в миналото, тази кожа съдържа еквивалента на връзките, които са заровени в слоя тъкан на човешкото лице. Лентите държат кожата на място и ѝ придават здравина и гъвкавост, пише „Шпигел“.

Снимка: iStock

„Сега работим върху това да създадем по-плътен епидермис. За да постигнем още по-добър ефект, трябва да интегрираме потни и мастни жлези, да създадем порите, кръвоносни съдове, подкожни мазнини и нервни окончания“, обяснява още японецът.

Освен за придаването на по-човешки вид на роботите, иновацията на Шоджи Такеучи може има и друго приложение – материалът може да бъде полезен в козметичната индустрия за провеждането на експерименти с нови продукти.