Правителството на Словения прие план за оздравяване на финансите на страната и ще го представи на на Европейската комисия. Мерките цялят да избегнат искането на международна финансова помощ, съобщи АФП, цитирайки премиерът на страната Аленка Братушек.
На пресконференция в Любляна заедно с министъра на финансите Урос Куфер тя заяви, че е нужно да се оздравят публичните финанси, в частност банковият сектор, и да се стимулира растежът.
Братушек заяви още, че за сега в пакета от мерки не влиза "кризисен данък" за всички граждани. "Смятаме, че отказът от кризисен данък ще има положително влияние за икономиката и поради това избрахме това решение, което ще има най-малко негативни последици за икономическия растеж", заяви лявоцентристкият премиер.
Ако приетият план не постигне нужните ефекти, може все пак такъв данък да бъде въведен, уточни тя. Правителството реши още да увеличи ДДС от 1 юли, както и да въведе поземлен данък и данък върху недвижимото имущество от януари 2014 г. Последната мярка се очакваше да влезе в сила през януари 2015 г.
Аленка Братушек коментира, че правителството смята да приватизира държавни предприятия, вероятно банка и телеком, без да назове имената на компаниите.
Словенският банков сектор пострада силно от натрупаните дългове - около 7 милиарда евро или 20% от БВП на страната. Това доведе до страховете, че Словения ще последва сценария на поредната страна от еврозоната, която иска помощ, след Кипър, Испания, Португалия, Ирландия и Гърция.
Драстичните мерки, с които Кипър се сблъска уплашиха Любляна и доведоха до стремежа на всяка цена да се избегне искането на спасителен транш.