Премиерът на Словения Миро Церар връчи днес оставка пред президента Борут Пахор, само няколко месеца преди края на мандата, предаде ДПА.

Новината дойде няколко часа, след като Върховният съд анулира резултатите от референдум, подкрепил впечатляващ проект на неговата администрация: железопътна линия на стойност един милиард евро, афиширана като жизнено необходима за развитието на единственото пристанище на Словения – Копер, и растежа на цялата икономика.

Парламентарните избори в Словения са насрочени на 10 юни, но от кабинета на президента Пахор съобщиха днес, че той очаква предсрочни избори през втората половина на май.

Президентът има право да номинира заместник на Миро Церар, но държавният глава заяви, че няма да го направи. Членовете на парламента също могат да предложат приемник на поста, но не се очаква да го направят, заради малкото време до изборите, отбелязва ДПА.

Очаква се Миро Церар да остане премиер на служебно правителство до избирането на ново.

Петдесет и четиригодишният Церар бе политически новак, когато неговата партия спечели най-много гласове на първите избори, в които участва. С 35%, той и Партията на модерния център излязоха като победители от политическата бъркотия, предизвикана от мерки за икономии и корупционни скандали. Въпреки солидните икономически показатели, рейтингът на Партията на модерния център по-късно падна, тъй като тя бе обвинена за непопулярните политики, припомня ДПА.

Церар не е съобщил на своите коалиционни партньори – Демократична партия на пенсионерите (ДеСУС) и Социалдемократи, за плановете си да се оттегли, с което още повече вгорчи отношенията в коалицията, отбелязва агенцията.

С оставката Церар отдели Партията на модерния център от словенското правителство и от негативното обществено мнение, свързано с него, коментира Андраж Зорко.

Според в. „Финанце“ Церар също така заобикаля няколко трънливи проблема, като граничния спор със съседна Хърватия, банковата приватизация и стачката на държавните служители, които настояват за връщане на заплатите към нивата им отпреди мерките за икономии.

Словения е най-развитата държава от бивша Югославия и стана членка на ЕС през 2004 г. Страната е и част от еврозоната.