Гражданите на Словакия въстанаха срещу закон, който зловещо напомня държавното следене от комунистическо време, предаде АФП.

Приетата в четвъртък разпоредба изисква от словаците да информират властите за придвижванията си, когато пътуват в чужбина за повече от 90 дни.

Вътрешният министър Роберт Калиняк определи критиките като „огромно недоразумение" и подчерта, че подобна нормативна мярка съществува от години.
„Законът има за цел да позволи на държавата да комуникира по-добре с гражданите,” заяви той.

Първоначалният закон, който общо взето не се прилагаше, бе приет през 1998 г. при управлението на известния с авторитарния си уклон Владимир Мечиар.

Новият закон, който трябва да влезе в сила от юли, е по-строг и изисква от гражданите „да съобщават местопребиваването си". Критиците му смятат, че това означава санкции за гражданите, които не спазят изискването.

Ядосани потребители в интернет отправиха в Туитър и Фейсбук призиви да се залее електронната поща на Калиняк с подробни доклади кой къде се намира във всеки един момент.

„Драги министре, в момента съм в хола си и гледам телевизия, но след малко ще се насоча към банята, където смятам да остана десетина минути. Ще продължа да ви държа в течение на придвижванията си, докато законът не бъде анулиран,” пише днес Мартина Карликова във Фейсбук група, която събра 3000 членове няколко часа след създаването си.