Словашкият премиер Роберт Фицо поиска Европейският съюз да му гарантира, че Украйна ще си плат, ако страната му й достави газ, предаде Франс прес.
"Ясно е, че Украйна не е в състояние да си плати сметките. Само трета страна, като Европейския съюз и Европейската комисия, може да гарантира, че на Словакия ще й бъде платено, ако помогне на Украйна", заяви Фицо пред журналисти в словашката столица Братислава.
Европейските лидери поеха ангажимент да помогнат на Украйна в газовия й спор с Русия, по-конкретно като обърнат потока на газопроводи, преминаващи през Унгария и Полша, отбелязва АФП.
Газопровод, завършващ в Словакия, също може да бъде „обърнат”, но за това е необходимо споразумение между словашката и украинската компания, които стопанисват трасето. Двете фирми са контролирани от руския държавен енергиен гигант „Газпром”.
"Искаме да помогнем на Украйна, но в същото време, трябва да потърсим техническо решение, което не би нарушило нашето собствено споразумение с Газпром", обобщи Фицо. Той даде да се разбере, че Словакия иска четиристранни преговори с участието на Украйна, ЕС и Русия.
BASF още вярва в „Южен поток”
Германският концерн BASF, който е най-голямата химическа компания в света, застана днес зад руския проект за газопровода "Южен поток" и нарече „Газпром” "надежден доставчик на руски газ".
„Газпром” трябва да се договори с Брюксел за това дали заобикалящата Украйна тръба ще изпълнява условията на Третия енергиен пакет (достъп до множество доставчици, разделяне на ролите в управлението и осигуряването на синьо гориво и т.н.) или ще бъде направено изключение от нормите на ЕС.
Разговорите между енергийния комисар Йотингер и руската газова компания забуксуваха след началото на украинските събития. Някои наблюдатели даже твърдят, че има политическо решение проектът да не се състои.
Въпреки задълбочаващата се криза във връзка с украинските събития, шефът на брюкселския офис на BASF Волфганг Вебер каза, че концернът ще продължи да работи с руски газ.
"Ние сме запознати с дискусиите и с твърденията на хора в Еврокомисията, че този инвестиционен проект трябва да бъде преразгледан. В същото време, базирайки се на нашия 30-годишен опит от работа с "Газпром", ние смятаме, че (отказът от него) изглежда не е добра идея. Ден след ден руснаците изпълняват своите задължения по договорите", подчерта Вебер на среща в Брюксел.
BASF използва газ като суровина в своите химически заводи и като енергиен източник. Компанията има дял в проекта "Южен поток" чрез своята дъщерна фирма Винстерсхал Холдинг (Wintershall Holding), както и смесена фирма с "Газпром".