Германският канцлер Ангела Меркел скоро ще прибира в джоба по още 930 евро всеки месец, след като германското правителство си гласува вдигане на заплатите за първи път от 12 години.
Надниците на германската „желязна” лейди и нейните министри ще скочат общо с 5,7% на три етапа до август 2013 г, информира АФП. Тогава фрау Меркел ще получава точно 17 016 евро месечно, преди да плати данъците си. Като се включи и премиерската надбавка за служебни разходи от около 1 000 евро, заплатата й ще прехвърли 18 000 евро.
Повишението за членовете на кабинета й ще бъде в размер на 750 евро до близо 13 800.
Меркел, която бе посочена от списание „Форбс” за най-влиятелната жена в света, минава за земен човек и наскоро бе заснета с пазарската чанта в ръка. Канцлерът обаче е основният мотор зад строгите икономии в еврозоната в условията на сегашната икономическа криза, което й навлече критики от някои посоки, най-вече откъм южния фланг на Евросъюза. Към тези гласове се присъедини и Франция, чийто нов лидер – президентът социалист Франсоа Оланд – иска да се фокусира повече върху растежа, отколкото върху орязването на разходите.
За разлика от Меркел, току-що встъпилият в длъжност Оланд обеща да стори точно обратното – да „среже” с 30% заплатите във френското правителство. В момента президентът и премиерът заработват по над 21 000 евро месечно, така че парите и на двамата ще паднат под заплата на „колежката” Меркел.
Според германските медии през тази година министерските заплати ще се вдигнат с 3,3%. В същото време инфлацията в страната е 2,2%. Решението на правителството в Берлин може да засегне по-чувствителните германци, които трябва да затягат коланите под давление на управляващите. Преди две години самата Меркел блокира подобна стъпка заради надигналото се обществено недоволство.
За да „замаже” малко положението германското правителство намекна тази седмица, че ще подкрепи идеята за увеличение на заплатите на германците като индиректен начин за стимулиране на икономиките на техните партньори в еврозоната. В края на март министрите дори вдигнаха трудовите възнаграждения на най-ниско платените държавни служители с 6,3%.