Властите на Папуа Нова Гвинея съобщават, че близо 7900 души, живеещи в близост до мястото на смъртоносното свлачище, са изложени на риск, тъй като скалите и отломките продължават да се свличат по склона на хълма. Обявена е тревога за възможна евакуация, предаде Би Би Си.
Спасителите казват, че е все по-малко вероятно жертвите да бъдат открити живи в отломките. Нараства и тревогата за риска от инфекции и болести в района, тъй като масата тела, затрупани под отломките, започва да се разлага.
Агенцията по бедствията на страната заявява, че се опасява, че около 2000 души са били погребани при срутването на планинския склон миналия петък, 25 май. Това е много повече от оценката на ООН за около 670 жертви.
ООН твърди, че е трудно да се определи точният брой на загиналите, тъй като достъпът до мястото и до погребаните под отломките остава труден.
„Това не е спасителна мисия, а мисия за възстановяване. Много малко вероятно е те да са оцелели“, казва Нилс Краайер от Уницеф пред информационна агенция АФП.
По данни на местните власти до вторник, 28 май, са били открити само 6 тела.
Жителите на селото използват лопати, пръчки и голите си ръце, за да се опитат да отстранят огромните скали и отломки. Това се случва на фона на забавянето на пристигането на тежките машини, както и на чувствителността по отношение на използването на такива машини като багери в близост до тела.
Теренът също остава опасен, тъй като скалите продължават да падат.
„Тя все още е много активна. Планината се руши“, казва Сандис Цака, управител на провинция Енга, пред Би Би Си.
„Има непрекъснато движение на скали и отломки, което превръща операциите ни по търсене, спасяване и възстановяване в предизвикателство“, добави той.
На някои места отломките остават на дълбочина 10 м, а масата отломки продължава да се движи по склона на хълма, което накара властите да предупредят близките общности за риска и да издадат съобщения за евакуация.