Няма данни за превишени стойности на замърсяване в района на българското черноморско крайбрежие след разрушаването на язовир "Нова Каховка", разположен на река Днепър в Украйна. Това съобщават от правителствената пресслужба.
Още преди два дни министърът на екологията Юлиян Попов е възложил засилен мониторинг върху българската черноморска акватория, който изследва четири показатели.
За сега замърсяването е само в района на Одеса. До момента не са установени превишения по нито един от изследваните от тях - нефтопродукти, метали, радионуклидите цезий-137 и тритий.
А това дали има опасност да се разпространи в наши води - ще отговори математическо моделиране, възложено от ековедомството. От Министерството на туризма уверяват, че всички плажове у нас са чисти и безопасни.
Всички български черноморски плажове са чисти и безопасни за туристите.
Хиляди домове са под водата в Украйна, залети градини, унищожени огромни площи земеделски култури. Спасители, доброволци и инженерни войски продължават да евакуират хора и животни. Хиляди са загубили домовете си напълно. Проблемът с чистата питейна вода става все по-остър.
„Няма вода за пиене, не трябва да пием от чешмите. Доброволци ни доставят“, каза Надя, която живее в Херсон.
На блокираните в домовете си хора се доставят бутилки по всички възможни начини, дори и с дронове.
Доброволци прибират изгубените и беззащитни домашни любимци в приюти.
В моята кола се побраха 13 животинки, всеки от нас спаси по още толкова. Военните много ни помагат. Казаха ни да действаме много бързо, защото дрон ни е локализирал и може да ни бомбардират, добави Олена, която е доброволец от Одеса.
Изтръгнати дървета и боклуци вече достигнаха до Черно море край Одеса.
По репортажа работиха Теодора Енчева и Валентин Костов.