В Париж продължават напрегнати преговори за номиниране на нов премиер, след като снощи парламентарен вот на недоверие свали правителството на премиера Мишел Барние.
Очаква се президентът Еманюел Макрон още днес да обяви името на следващия министър-председател на Франция.
Това може да е изход от политическата криза точно два дни преди пристигането в Париж на десетки световни лидери за отварянето на катедралата „Нотр Дам“, което е ключово за тежестта на Макрон на международната сцена.
Не е изключено обаче президентът Макрон да остави номинирането на премиер за след края на церемониите с чуждестранните делегации идния уикенд.
Ако той обаче реши това, освобождава терен за крайнолевите и крайнодесните, които искат неговото собствено оттегляне.
Отговорът ще е ясен най-късно около 21 ч. българско време, когато президентът Макрон ще направи обръщение към френската нация.
За да има някакъв шанс за политическо оцеляване, бъдещият премиер трябва да отговаря на условията на различни лагери, а те често са несъвместими.
Появяват се обаче разцепления вътре в коалициите. Крайната левица би санкционирала всяко правителство, ако премиерът не е неин, а такава опция за Макрон не съществува.
Левицата в лицето на социалистите обаче вече изглежда склонна да приеме подадена ръка от центристи от републикански блок.
Крайната десница също е склонна да приеме премиер от центристите. Всеки завой наляво обаче би коствал риск от вот на недоверие отдясно и обратното.
Европа с притеснение гледа към Париж, защото политическата криза и огромният бюджетен дефицит може да имат драматични последствия за съюза и еврозоната.
Вот на недоверие свали френското правителство в сряда вечерта. Кабинетът начело с премиера Мишел Барние и екипа му бяха отстранени с 331 гласа.
Правителството беше свалено по инициатива на крайната левица, подкрепена от крайната десница.
Формалната причина за двата вота на недоверие е предложението за затягане на бюджета на здравната каса.
Дотук се стигна, след като премиерът Мишел Барние реши да използва вратичка в конституцията, за да прокара без гласуване част от бюджета.
Кансерваторът иска затягане на коланите, за да се намали нарастващият публичен дефицит на Франция.
Текстовете срещнаха съпротива по различни точки от партиите от левия и десния политически спектър.
Лицето на крайната френската десница Марин Льо Пен постави серия от ултиматуми и успя да прокара условия, трудно съвместими с идеята на Барние за рязко намаляване на огромния бюджетен дефицит.
Това е първият път, когато правителството на Франция се срива след вот на недоверие от 1962 г.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK