Рядко срещани артефакти, извадени от „Титаник“, разкриват неразказани истории за съдбата на пътниците на злополучния кораб. Ценните предмети от най-известното корабокрушение в света се съхраняват в склад, чието местонахождение се пази в строга тайна.
Заради стойността на съдържанието Би Би Си разкрива само, че той се намира някъде в Атланта, Джорджия, САЩ.
Вътре рафтовете са пълни с хиляди предмети - от преобърната вана и вдлъбнат илюминатор до сложно гравирани стъклени изделия и малки копчета.
Екипът получава рядък шанс да разгледа склада и да представи историите зад някои от тези предмети. Сред тях са чанта, изработена от кожа на алигатор, и малки флакони с парфюм с все още неизветрял аромат.
Чанта от алигатор
Чантата, изработена от кожа на алигатор, е оцеляла десетилетия в дълбините на Северния Атлантик.
Деликатните предмети в нея също са запазени и разкриват подробности за живота на нейния собственик - пътник от трета класа на име Мариан Мануел. Красивата и модерна чанта обаче крие трагична история.
„Тя е била 63-годишна мелничарка и е пътувала до САЩ, за да бъде с дъщеря си, която наскоро е овдовяла“, разказва Томасина Рей, директор на колекциите на RMS Titanic Inc - компанията, възстановила артефактите.
Сред предметите вътре е имало избледняла снимка, за която се смятало, че е на майката на Мариан Мануел. Имало е и документи, необходими за новия ѝ живот в Америка, включително ръкописно препоръчително писмо от бившия ѝ хазяин в Лондон.
В писмото се казва: „Винаги сме смятали, че мис Мануел е добър наемател, който плаща своевременно.“
В чантата от алигатор е имало и карта за медицински преглед, тъй като всички пътници от трета класа трябвало да докажат, че не внасят болести в САЩ. Този документ обаче разкрива трагичен обрат в съдбата на Мариан Мануел.
Мануел е имала билет за Majestic – друг кораб на White Star Line, но той не е отплавал и тя е била прехвърлена на „Титаник“, където става един от 1500-те души, които губят живота си.
„Възможността да разкажем нейната история и да имаме тези предмети е наистина важна. В противен случай тя е просто още едно име в списъка“, казват от RMS Titanic Inc.
Флакони с парфюм
От дълбините на потъналия кораб са извадени и предмети, принадлежали на оцелели хора – малки флакони с парфюм. Въпреки че са запечатани, силният им аромат се усеща дори след десетилетия на морското дъно.
Всъщност на борда на „Титаник“ е имало продавач на парфюми, който е имал в себе си над 90 такива малки флакона с парфюми. Името му е Адолф Заалфелд и пътува като пътник втора класа. Той е един от 700-те души, които оцеляват.
Тъй като по време на евакуацията жените и децата са имали предимство, някои мъже, които са успели да напуснат кораба, са останали обезпокоени и това вероятно им е повлияло.
„Беше починал, когато открихме това. Доколкото разбирам, той е живял с известна вина - вината на оцелелия“, казва Томасина Рей.
Бутилка шампанско
В колекцията с намерените артефакти влиза и бутилка шампанско с тапа в горната част и течност вътре в нея.
Когато „Титаник“ потъва през 1912 г., след като се удря в айсберг, корабът се разцепва и съдържанието му се разпилява, създавайки огромно поле от отломки.
„На дъното на океана има много бутилки, както и много тенджери и кухненски съдове, защото „Титаник“ всъщност се е разпаднал около една от кухните“, разказва Томасина Рей.
На борда е имало хиляди бутилки шампанско. Собственикът на лайнера е искал пътниците от първа класа да изпитат максимален лукс, с разкошна обстановка и най-добрите храни и напитки.
„Беше като плаващ дворец, „Титаник“ трябваше да бъде най-луксозният лайнер“, допълва г-жа Рей.
Нитове от „Титаник“