Македонското правителство смята, че новото предложение за име, с което да се преименува Македония, отговаря на условието за съставно наименование с хронологическо определение и е реалистична възможност за постигане на решение, предаде МИА.

Според правителството на Македония името Република Илинденска Македония съдържа „хронологическо определение”, което го свързва с конкретни исторически дати.

Македонският кабинет заяви очакването си предложението да бъде посрещнато с широка подкрепа в Атина.

„Това име прави ясно разграничение от района Македония в Гърция, разграничение от всяка гледна точка. Илинденското въстание е съвместна борба на нашата мултиетническа нация за социални права и свободи. И не предявява никакви териториални претенции към която и да било съседка, включително Гърция”, се заявява в правителственото изявление.

Република Македония и нейните граждани, се добавя в съобщението, нямат териториални амбиции, те уважават принципа на непромяна на границите и наследството на гръцкия народ и на Гърция.

„Правителството на Република Македония ще продължи да преговаря с правителството на Гърция до намирането на крайно решение на 25-годишния спор. Никога не сме били по-близо до решение, а приятелството между нашите две страни и два народа никога не е било по-близко”, се посочва още в изявлението.

Почти всички опозиционни партии в Гърция се противопоставиха на идеята бившата югорепублика занапред да се нарича Република Илинденска Македония.

Снимка: EPA

„Решение на спора за името на Бившата югославска република Македония трябва да бъде постигнато в съответствие с предложението на специалния пратеник на ООН Матю Нимиц на базата на съставно наименование, което включва или географско, или хронологическо определение”, заяви от изявление кабинетът на гръцкия премиер, с което, както изглежда, се отхвърля най-новото предложение за името Република Илинденска Македония.

„Приветстваме изявлението на БЮРМ, че решение за името не може да бъде постигнато без „ерга омнес” (т.е. новото наименование да бъде за всеобща употреба, бел.ред.) Независимо от това, ние насърчаваме нашите съседи да продължат да работят заедно, за да намерим взаимно приемливо решение с географско или хронологическо определение в съответствие с пакета предложения на специалния пратеник на ООН Матю Нимиц,” се посочва в изявлението, в което отново се изтъква необходимостта от извършване на ревизия на македонската конституция.