Външнотърговският дефицит на Турция за първите пет месеца на годината възлиза на близо 42 милиарда долара. Това представлява увеличение с почти 17% в сравнение с периода януари-май 2012 година, обяви Комитетът по статистика на страната.

Само през май нарастването е с 14,8 на сто и външнотърговският дефицит възлиза на 9,9 милиарда долара.

В износа на Турция с най-бързи темпове се уличава експортът за страните от ЕС и техният относителен дял нараства от 36,3% през май 2012 година на 39% през май тази година.

На първо място е Германия с турски експорт за 1,1 млрд. долара през май. Следват Ирак – 1 милиард долара, Великобритания – 686 млн. долара и Италия – 577 млн. долара.

Във вноса на Турция на първо място е Китай. В сравнение със същия месец на миналата година през май т.г. вносът от азиатската държава нараства с 8,8% и вече възлиза на 2,2 млрд. долара. Следват Русия – 1,7 млрд. щатски долари и Швейцария – 1,4 млрд. долара.

Според анализатори финансовата ситуация в страната се влия най-вече от потока от инвеститори към страната, който пък зависи и от вътрешната, и от външнополитическата ситуация. Така например на инвестиционните намерения повлияват изказвания като това на германският финансов министър Волфганг Шойбле, който заяви, че Турция не принадлежи към Европа и следователно не трябва да бъде приета в ЕС, коментира Си Ен Ен Тюрк.

Шойбле говори на предизборен митинг в Дюселдорф, организиран от Християндемократическата народна партия (ХДП) и буквално използва израза: „Непринадлежащата към Европа Турция не следва да бъде приемана в общността”.