В иранската столица Техеран днес се откри двудневната среща на Движението на необвързаните държави. Форум, с който Иран се стреми да докаже, че международните санкции срещу страната не могат да засегнат дипломатическото й влияние в лигата, обединяваща 120 държави-членки на ООН.

На срещата в Техеран присъстват 29 държавни глави, както и генералният секретар на ООН Бан Ки-мун , който проведе редица срещи с иранските официални лица в навечерието форума, с основна точка от дневния ред на разговорите иранската ядрена програма. 

Сред очакванията от форума са да приеме декларация, осъждаща доминиращата роля на постоянните членки на Съвета за сигурност (САЩ, Русия, Китай, Франция и Великобритания) и санкциите, налагани срещу някои от членовете на Движението на необвързаните (Иран, Северна Корея, Сирия и Зимбабве). 

Снимка: БГНЕС

Върховният духовен лидер на Иран аятолах Али Хаменей заяви във встъпителните си думи при откриването на срещата, че форумът има за цел да „вдъхне нов живот на Движението на необвързаните”.

Веднага след него думата взе президентът на Египет Мохамед Морси, който е първият египетски държавник, който посещава Техеран от ислямската революция през 1979 г. насам

В изказването си Мохамед Морси определи събитията в Сирия като „революция срещу потиснически режим”, подобна на тази преживяна от неговия народ преди година. 

В резултат на коментара сирийската делегация, водена от министър-председателя Уаел Надер ал-Халки, напусна залата възмутена без да чуе края на изказването, в което Мохамед Морси заяви, че „Египет е готов да работи с всеки, който иска да сложи край на кръвопролитията”. 

Веднага след изказването на египетския президент, генералният секретар на ООН Бан Ки-мун от трибуната на форума заклейми организаторите Иран за политиката на отричане на Холокоста и правото на съществуване на държавата Израел. 

„Остро осъждам всяка заплаха отправена от един член на ООН към друг да го унищожи или да отрича исторически факти като Холокоста. Да твърдиш, че една държава-член на ООН няма правото да съществува или да я описваш с расистки термини е не просто изконно грешно, но подкопава принципите, които всички сме обещали да защитаваме”, заяви Генералният секретар на ООН пред участниците във форума, което предизвика остри реакции от страна на присъстващите в залата ирански официални лица.

Сред присъстващите 29 държавни глави на страните от Движението на необвързаните са президентите на Афганистан, Индия, Ирак, Ливан, Пакистан, Палестинската автономия, Судан, Катар и Зимбабве.

Северна Корея е представена от церемониалния си държавен глава – председателят на парламента на страната Ким Йонг Нам.

Останалите три-четвърти от членовете на движението са представени от високопоставени официални лица – вицепрезиденти, вицепремиери, външни министри и специални пратеници.

Движението на необвързаните държави е създадено от 25 страни през 1961 г. в Белград, по инициатива на президента на тогавашната Югославия Йосип Броз Тито и с помощта на първия министър-председател на Индия Джаварлал Неру, вторият президент на Египет Джамал Абдел Насър и първият държавен глава на Индонезия Сукарно.

В декларацията от Хавана от 1979 г. Движението на необвързаните е определено като организация, насочена към гарантиране „националната независимост, суверенитета, териториалната цялост и сигурността на необвързаните страни“ в тяхната „борба срещу империализма, колониализма, нео-колониализъм, расизма и всички форми на чужда агресия, окупация, господство, намеса или хегемония, както и срещу велика сила и политиката на блока“.

Страните от Движението на необвързаните страни представляват почти две трети от Организацията на обединените нации и съдържа 55% от населението на света.