Сирийските власти подготвиха проектозокон за налагане на визи на арабите. Това е революционен ход за страната, която се смяташе за "сърцето" на арабския свят, предаде Франс прес.
Парламентът ще обсъди "проектозакон, който урежда влизането и престоя на арабите и чужденците" в Сирия, пише вестник "Ал Уатан", близък до режима. Ако текстът бъде одобрен, "всеки, който влиза или излиза от Сирия, ще трябва да има валиден паспорт, с виза, издадена от една от нашите дипломатически мисии или консулства в чужбина", гласи публикацията.
От това условие се изключват гражданите на съседни със Сирия държави, които са страни по двустранни или многостранни договори с Дамаск. Арабите и чужденците ще трябва да посочват причините за посещението, къде ще отседнат и да докажат платежоспособността си. Нарушителите и влезлите нелегално може да получат затвор от 6 месеца до 2 години и глоба от 350 до 700 долара.
Гражданите на държави, които са "в състояние на война" със Сирия или са прекъснали дипломатическите отношения с Дамаск по време на война може да получат глоба от 350 до 1400 долара и затвор от 1 до 3 години. Лекари, журналисти и участници в бойните действия влязоха в контролираните от въстаниците зони през Турция, Ирак и Ливан.
Повечето от арабските страни са прекъснали отношенията с Дамаск поради репресиите срещу въстанието през март 2011 година.
Междувременно сирийският министър на просветата Хазуан ал Уаз съобщи при инспекция в учебните заведения, че руският ще бъде въведен като втори чужд език. Учениците ще имат избор между руски и френски, а първият чужд език е английски.
"Всички необходими приготовления за въвеждане на програмата за обучение по руски език ще бъдат готови до началото на учебната 2014-2015 година. Дотогава ще бъдат подбрани преподавателите", обеща Ал Уаз.
Според служители на сирийското просветно министерство причината за правителственото решение е в искрената симпатия на сирийците към Русия и интереса към нейната велика култура. В Сирия живеят и работят над 40 хиляди висшисти, завършили в СССР или Русия. Подготовката на кадри е традиционно направление в сътрудничеството между двете страни.