Сирийски бунтовници избили 190 цивилни жители и похитили други 200 по време на офанзивата си през август в района на град Латакия, съобщава правозащитната организация Human Rights Watch.

На касапницата били подложени села с предимно алевитско население, към което на исляма принадлежи и президентът Башар Асад.

Базираната в Ню Йорк организация твърди, че има сериозни основания да твърди, че противниците на режима са извършили престъпления срещу човечеството.

Сирийската опозиция се състои от множество въоръжени групировки – според оценка от средата на септември става дума за около 1000 групировки, в чиито редове има около 100 000 въоръжени лица. Над 10% от тях воюват под знамето на формирования, директно свързани с „Ал Кайда”, други между 30 000 и 35 000 души са радикални ислямисти, които в голяма степен изповядват същите възгледи, като джихадистите, но са фокусирали битката си само в Сирия, а не върху действия в световен мащаб.

От Human Rights Watch са провели разследване на масовото убийство на място и са разговаряли с над 35 души, сред които преживели касапницата цивилни и бойци от двете воюващи страни.

В своя доклад с обем от 105 страници правозащитниците описват как на 4 август бунтовниците са превзели позиции на правителствените войски в района на град Латакия и са установили контрол върху 10 алевитски села и още през първия ден са извършили масовото убийство.

В офанзивата са участвали 20 бунтовнически групировки, но главорези от пет са избивали мирното население: Фронта Ал Нусра, Ислямска държава Ирак и Левант, Джаиш ал Мухаджирин уа ал Ансар, Ахрар ас Шам и Сукур ал Из.

От Human Rights Watch бързат да подчертаят, че нито една от тези групировки нямала никаква връзка с подкрепяния от Запада Върховен военен съвет на Свободната сирийска армия.

Регионалният директор на организацията за Близкия изток Джо Сторк казва, че престъпленията не са дело на отделни бунтовници-ренегати, а става дума за „планирана и координирана атака срещу цивилното население на тези алевитски села".

Правозащитниците казват, че радикалните ислямистки групировки, в чиито редове има и чуждестранни бойци – са финансирани от отделни индивиди в Кувейт и страните от Персийския залив.

Human Rights Watch призова ООН да наложи оръжейно ембарго срещу групировките в Сирия, които са обвинени в извършването на военни престъпления.