След четири години на чакане, 22-годишната Джени Леонор Вернер най-сетне вижда светлина в тунела — сега може да смени законово пола си благодарение на промяна в шведското законодателство.

От 1 юли Швеция премахна част от административните и медицинските ограничения за юридическа промяна на пола и как той се изписва в официалните документи, предаде АФП.

„Просто се чувствам добре — още едно нещо по-малко, за което да се тревожа“, споделя Вернер, която е обявена за мъж при раждането, но се идентифицира като жена.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Вече е достатъчно да се представи медицинско удостоверение, че половата идентичност на човека не съответства на пола, вписан в акта за раждане. Медицинските специалисти трябва да оценят дали промяната отразява по-точно половата идентичност и да гарантират, че лицето може устойчиво да живее с тази идентичност.

Минималната възраст за промяна на законовия пол също е понижена от 18 на 16 години, като за лицата под 18 ще се изисква съгласие от законните настойници.

Само седмица след влизането в сила на новите правила, 106 души вече са подали заявления, съобщи Националният съвет по здравеопазване и социални въпроси.

Досега процедурата изискваше продължителна медицинска оценка и поставяне на диагноза „джендър дисфория“ — състояние, при което човек изпитва психологически дискомфорт поради несъответствие между пола, приписан му при раждане, и този, с който се идентифицира.

Вернер получава такава диагноза през 2024 г. след четиригодишен процес и технически е можела да подаде заявление още тогава. Медицинският персонал обаче ѝ препоръчва да изчака приемането на новия закон, тъй като процедурата ще бъде значително опростена.

Облекчен достъп до медицински интервенции

Новият закон също така премахва изискването юридическата промяна на пола да предхожда достъпа до хирургични интервенции. До приемането му през април 2024 г. текстът бе обект на остри дебати в парламента. Управляващата дясна коалиция бе разделена — умерените и либералите го подкрепиха, но християндемократите се обявиха против, както и антимигрантската партия „Шведски демократи“, която осигурява парламентарна подкрепа за правителството.

„Този закон е голяма стъпка напред. Разделянето на юридическите и медицинските аспекти прави процеса значително по-лесен“, казва Франк Берглунд, политически експерт от Шведската асоциация за сексуално образование (RFSU), който е променил законово пола си на 19 години.

Както Вернер, така и Берглунд са преминали през продължителна процедура за поставяне на диагноза, като в момента времето за чакане само за започване на такава оценка може да продължи с години, сочи Националният здравен съвет.

Агенцията отчита и рязко покачване на случаите на джендър дисфория, особено сред 13- до 17-годишни лица, назначени като жени при раждането. Между 2008 и 2018 г. се наблюдава увеличение с 1500%.

В отговор на този скок и с цел предпазливост, през 2022 г. шведските власти ограничават хормоналната терапия за непълнолетни до изключително редки случаи, както и хирургическите намеси като мастектомия.

По-кратки списъци на чакащите

Берглунд е убеден, че новият закон ще помогне за съкращаване на списъците на чакащите в здравната система. Той приветства и възможността за промяна на пола преди навършване на пълнолетие, подчертавайки, че самият той вече бил сменил името си и започнал хормонално лечение, но не можел да промени юридическия си пол.

Вернер споделя, че е често поставяна в неудобна ситуация, когато показва лична карта: „Питаха ме: Това ти ли си?“ Сега, с новите правила, тя ще може да получи нов документ за самоличност, с който се чувства комфортно. „Никога не съм била доволна от досегашните си лични карти и паспорти“, казва тя.

Новият закон е първата значима промяна в шведското законодателство за половата идентичност от 1972 г. насам, когато страната става пионер в тази сфера. Кампании обаче настояват за още по-смела стъпка — премахване на изискването за медицинско удостоверение, както вече се прави в останалите скандинавски държави.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK