При скорошното посещение на гръцкия премиер Кириакос Мицотакис във Великобритания той отново повдигна въпроса за връщането на гръцки скулптури в родината им.

Става въпрос за артефакти от Партенона, известни за англичаните като „Мраморите на Елгин“. Те са демонтирани и отнесени в Англия преди повече от 200 години от лорд Елгин, по това време е посланик на Обединеното кралство в Османската империя.

Преговорите се водят между гръцката държава и Британския музей, а големият трън в отношенията между двете страни е режимът на собственост.

Натискът върху Британския музей през последните години се увеличава. Оказва се, че и британското обществено мнение подкрепя връщането на скулптурите в Партенона.

Това става ясно от проучване направено от компанията YouGov, като за целта са интервюирани 4280 пълнолетни във Великобритания. 53% от анкетираните са за връщането на мраморните статуи, 24% са против, а 23% са отговорили, че нямат мнение. 

Снимка: btvnovinite.bg

От гръцка страна не се признава собствеността на Британския музей, откъдето обаче твърдят, че лорд Елгин е разполагал със султански ферман, който му дал право да извърши демонтаж на мраморните шедьоври.

 

След като статуите са пренесени в Обединеното кралство, парламентарна комисия определя действията му за законни и скулптурите на Партенона стават собственост на музея.

На конференция на ЮНЕСКО представителят на Турция в 24-тия междуправителствен комитет за насърчаване на връщането на културни ценности в страните им по произход или тяхната реституция в случай на незаконно присвояване (ICPRCP) отрече информацията за съществуването на писмено разрешение на британския лорд Елгин да премахне скулптурите от Партенона.

Много общественици се застъпват за изпращането им в Музея на Акропола в Атина.

Снимка: btvnovinite.bg

През 2015 г. дори Амал Клуни беше наета чрез нейната британска адвокатска кантора, за да реши дългогодишния спор. Клуни  призова гръцката нация да заведе иск срещу британците в Международния съд.

Правителството на „Сириза“ тогава реши да не подава иска, а да предприеме повече дипломатически мерки и се отказа от услугите на Клуни със страх да не загуби битката завинаги.

Тези мраморни скулптури от Партенона, които са изложени в Британския музей, съставляват приблизително 60% от общия останал скулптурен материал на Партенона.

Снимка: btvnovinite.bg

Необходимостта от обединението им с останалите приблизително 40% в Атина е културен императив за Гърция. Те са създадени като архитектурни и символични части на храма на богинята Атина, построен през V век пр.н.е., в апогея на славата на древногръцката култура от Фидий – един от най-великите скулптори от класическата античност.

За решаването на спора има много предложения. Сред тях е и това на Института по дигитална археология да се изработят точни копия на статуите, които да останат в Британския музей. Идеята е  да се направят реплики на скулптурите на Партенона с технология за 3D печат, използвайки сканирани изображения, направени от 3D камери. За да се случи това Гърция ще трябва да достави мрамор от планината Пентели.

Снимка: btvnovinite.bg

Този мрамор има уникален бял цвят, чистота и прозрачност, добиван е по време на Златния век на Перикъл и с него са построени повечето архитектурни шедьоври от Класическия период. Добива се и днес, но експлоатацията е ограничена, използва се главно за реставрации на исторически сгради и за специални поръчки с висока естетика. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK