Едни от най-модерните британски кораби и самолети може да дойдат за патрулиране над въздушното пространство на България и в Черно море. Заявката е на премиера Борис Джонсън.
Очакванията Джонсън да обяви този сериозен военен пакет вчера не се оправдаха. Причината за това вероятно е изключително сложната политическа обстановка в Лондон след като в понеделник следобед беше оповестен докладът, разследващ „Партигейт“.
Стана ясно, че полицията води криминални разследване срещу кабинета за 12 нарушения на мерките за ограничаване на COVID и исканията за оставка на Джонсън са оглушителни.
Анализаторите коментират, че втвърдяването на тона е още една страна на опитите на Джонсън да оцелее в цунамито на скандала и обвиненията, че е Джонсън страда „липса на лидерство“.
На фона на всичко това Джонсън ще посети днес Украйна и ще се срещне с украинския президент Зеленски, за да обсъди с него струпването на руски войски по границата на Русия с Украйна, което провокира опасения у Запада, че Москва вероятно готви инвазия на Украйна.
България се споменава, наред с Румъния, като страна над чието въздушно пространство е възможно да патрулират до 12 многоцелеви самолета от 4 поколение, които ще бъдат разположени в Кипър. Това е част от пакета, с който Лондон се включва в демонстрирането на солидарност в алианса.
Другите мерки предвиждат удвояване на британските военни в балтийските републики и разполагане на един от най-модерните в света кораби за противовъздушна и противоракетна защита. Русия настоява, че няма никакви планове да атакува Украйна, въпреки това много анализатори казват, че Европа е в най-тежката криза на сигурността от края на Студената война, а може би и една от най-сериозните от Втората световна война насам.
Наред с военните мерки Великобритания не изключва санкции, включително срещу собственост на руски олигарси в елитните лондонски квартали. Това също е аспект от вътрешнополитическата криза, защото не е тайна, че управляващата Kонсервативна партия разчита на щедро финансиране за кампаниите си и от руски дарители.