Потреблението на риба в световен мащаб е нараснало около шест пъти между 1960 и 2010 г. В момента запасите в океана са на ръба на възможностите, отчете Веселина Кавръкова, ръководител на WWF България, в предаването „Тази сутрин“ по bTV.
Тя се позова на изследване на WWF Германия и Университета в Кил, което за пръв път изчислява дали през 2050 г. рибните запаси на планетата ще са в състояние да изхранят нарастващото население на Земята. Освен заради ефекта върху природата този въпрос е важен и от гледна точка на хранителната сигурност на човечеството.
Рибата е ценна храна, важен източник на протеини. За около 3 млрд. души тя е ключов източник на протеини. Това са най-бедните общности, които живеят по крайбрежията на развиващите се страни, каза Кавръкова.
Световната здравна организация е изчислила, че необходимото количество риба на човек на година е около 11 – 12 кг. Има тенденция обаче богатите, развити страни да консумират много повече от това.
Европейският съюз е най-големият вносител на риба и морска храна в света, а по-голяма част от вноса произлиза от развиващите се страни.
Ако запасите продължат да намаляват, това ще се отрази най-тежко на най-бедните страни, които в най-висока степен зависят от морската храна.
Вижте повече във видеото: