Расте броят на жертвите при антиправителствените протести в Иран. Загиналите са вече 22-ма. Всяка демонстрация е по-кървава. Арестуваните  са стотици.

Смъртните случаи са от различни градове в ислямската република. Шестима протестиращи са били убити при нападение срещу полицейски участък. При сблъсъци е загинало 11-годишно момче. А в централната част на Иран демонстрант застреля полицай и рани трима души.

Започнали като протести за по-добър жизнен стандарт, демонстрациите вече прерастват в тотален бунт срещу режима, обяснява ни Мехди Мосадегпур, политически бежанец от Иран, който живее у нас. „Хората искат тотална промяна. Очаквам по-сериозни протести и режимът със сигурност ще действа по-твърдо срещу хората. За съжаление може да има повече кръв”, коментира той.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Бившият заместник-външен министър Милен Керемедчиев припомня, че недоволството тръгва от родния град на най-големия опозиционен лидер в Иран. Не изключва и намесата на Саудитска Арабия и Съединените щати. „Иранското правителство в момента е в паника, събират се постоянно на извънредни заседания. Духът е изпуснат от бутилката и много вероятно е това да доведе до гражданска война в Иран”, смята експертът.

В обръщение към нацията върховният духовен лидер на Иран Али Хаменей обвини други държави за случващото се в ислямската република: „Тези с парите, с политиката, оръжията и разузнавателната апаратура, обединяват сили за да създават проблеми за ислямския режим”.

Американският президент подкрепи протестите. Доналд Тръмп нарече режима в Иран "брутален и корумпиран".

Това са най-големите протести в Иран от 2009 г. насам. Тогава хиляди излязоха по улиците на Техеран, оспорвайки победата на Махмуд Ахмединеджад в президентските избори. Тогава загинаха близо 40 души. А смъртта на една млада жена постави началото на световното движение срещу репресиите в Иран.