До 2050 г. работната сила у нас ще намалее с около 40 процента. Ще възникнат проблеми при плащането на пенсии и осигуряването на здравни грижи, гласи шокиращ анализ на Световната банка за развитието на България в следващите 30 години. Сред решенията, които предлагат експертите на банката, са намаляване на периодът на майчинството и вдигане на социалните осигуровки.

В доклада на Световната банка се посочва, че България е на трето място в ЕС по най-висока средна възраст на населението. Преди нас са само Германия и Италия.На път сме да се превърнем в страната с най-голям спад на хората в трудоспособна възраст.

След 30 години се очаква един на всеки трима българи да бъде над 65 годишна възраст, а един на всеки двама ще бъде в трудоспособна.

Експертите на световната банка отбелязват, че застаряването на населението изисква промява в пазара на труда, образованието и здравеопазването. Ще е необходимо насърчаване на по-гъвкави условия на труд, както и адаптиране на работните места към нуждите на по-възрастната работна сила.

Ще се увели и делът на работниците от ромски произход. В доклада се посочва, че ромите вече представляват между 9 и 19 % от новите участници на пазара на труда.

Според анализът, застаряването на населението ще доведе до безпрецедентно търсене на здравна грижа, а качеството и ефективността на здравеопазването у нас изостава.

Ще нарастне и нуждата от дългосрочни грижи. Възниква въпросът кой ще се грижи за възрастните хора в бъдеще. Вероятно все по-голям дял от отговорността ще падне върху правителството. Затова от Световната банка предлагат да се обсъди възможност за въвеждане на задължителна застраховка за дългосрочни грижи.

За да не рухне пенсионната система, ескепртите са изчислили, че вноските за пенсия трябва да скочат с 6 процента. Такова сериозно учеличение обаче може да има негативно влияние върху пазара на труда, затова се предлага ръстът да е с около 2 процента.

От Световната банка съветват още управляващите да се въздържат от извънредни увеличения на пенсиите - да увеличават плавно възрастта за пенсиониране, докато тя стане еднаква за мъже и жени, и да намалят периодът на майчинство, който в момента е 2 години и е сред най-дългите в света.

"Въпреки че други държави от ЕС заделят сходна част от своя БВП за пенсии, имат сходна възраст за пенсиониране и плащат сравними компенсации, ниските социалноосигурителни вноски в България са довели до спад в приходите и увеличаване на субсидиите от държавния бюджет", заяви Дорте Домланд.

Премиерът не одобри идеята за увеличаване на осигурителните вноски. „Не гледам позитивно на това, защото имаме ангажимент да не натоварваме данъчно-осигурителната тежест спрямо достигнатото равнище”, обясни Орешарски.

На фона на препоръките за вдигане на пенсионната възраст, социалният министър потвърди, че управляващите няма да се откажат да я замразят за една година. „Въпросът е в този интервал, в тази година да се намери най-добрия начин, по който увеличаването на възрастта да бъде разположено във времето, а не само и единствено едно поколение да бъде поставено под тежкия товар на така наречената пенсионна реформа.

„България е на трето място в Евросъюза по най-висока средна възраст на населението. А застаряването на населението изисква промяна в пазара на труда, образованието и здравеопазването, съветва още Световната банка.”, коментира Адемов.