Северна Македония подписа първото си официално споразумение с Европейския съюз след започването на преговорите за членство. Това се случи в началото на визитата на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в западната ни съседка.

Договорът е за присъединяването на Скопие към европейската гранична агенция "Фронтекс". В страната вече ще могат да бъдат разположени европейски граничари за охрана и борба срещу нелегалната миграция.

Снимка: Reuters
Урсула фон дер Лайен и Димитър Ковачевски

Премиерът Димитър Ковачевски подчерта, че документът е бил подписан на ''чист македонски език". Той заяви още, че конституционни промени, необходими за продължаване на преговорите, ще се случат, след като Европейската комисия приключи скрининга на македонското законодателство.

Снимка: Reuters
Урсула фон дер Лайен в Северна Македония

Урсула фон дер Лайен от своя страна заяви, че Северна Македония бележи напредък по пътя към съюза.

Снимка: Reuters
Урсула фон дер Лайен в Северна Македония

С визитата си в Скопие тя започна 4-дневна обиколка на Западните Балкани. Посланието е ясният ангажимент на Брюксел към интеграцията на региона.

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google