Сделка за брекзит е „на практика невъзможна”. Това стана ясно след разговор между британския премиер Борис Джонсън и канцлера на Германия Ангела Меркел, съобщи Би Би Си.
Според информация на източници от „Даунинг стрийт” 10, двамата лидери са обсъдили предложенията на Лондон към Брюксел, но Меркел е била твърда в позицията си, че сделката, която Джонсън иска е „крайно невероятна”.
Освен това канцлерът е заявила, че никога няма да има споразумение, ако Северна Ирландия напусне митническия съюз.
Междувременно, говорител на Европейската комисия опроверга информацията, че преговорите са пред провал.
"Работим с нагласата за постигане на споразумение", заяви той, като добави, че утре еврокомисарите ще разгледат последните предложения на британския премиер Борис Джонсън за ирландската граница.
Лейбъристите на Острова определиха действията на управляващите като „циничен опит да се саботират преговорите”. Сър Киър Стармър, отговарящ за въпросите по брекзит в главната опозиционна сила, подчерта, че Джонсън никога няма да поеме отговорност за провала си да постигне адекватна сделка.
Освен това той призова парламента да се обедини срещу "безразсъдното правителство" и да предотврати катастрофа при напускане на ЕС.
Днешният разговор предизвика остри реакции сред политиците. Шотландският премиер Никола Стърджън написа, че британското правителство прехвърля вината за брекзит на всички, освен върху себе си. Тя определи ситуацията като „жалка”.
От Демократичната юнионистка партия в Северна Ирландия (партньор на Борис Джонсън-б.р.) заявиха, че исканията на германския канцлер са недопустими и „отвъд лудостта”.
Лидерът на евроскептичната партия „Брекзит” Найджъл Фараж призова Великобритания да напусне без сделка. По думите му ЕС никога не е имал намерение да води честен диалог.
Преди седмица Борис Джонсън изпрати своите нови предложения към Брюксел и призова за разговори, които да избегнат всякакви възражения. Основен фокус в диалога беше предпазният механизъм (т.нар. „бекстоп”), който предотвратява изграждането на твърда граница между Република Ирландия и Северна Ирландия.
След днешния разговор обаче източници сред управляващите в Лондон твърдят, че ЕС е готов да „торпилира Спогодбата от Разпети петък” – мирен процес, съгласуван между Дъблин и Белфаст през 90-те години на XX в.
Освен това Джонсън неведнъж е заявявал, че Великобритания ще напусне ЕС на 31 октомври – със или без сделка.
Изказването на премиера е въпреки прокарания закон, който задължава Джонсън да поиска допълнително отлагане на брекзит в случай, че няма сделка до 19 октомври, освен ако депутатите не се съгласят на развод без споразумение.