Създателят на социалната мрежа Фейсбук Марк Зукърбърг и шефът на компютърния гигант Майкрософт Бил Гейтс обещаха, че ще вложат ресурси за реализирането на една цел, която им е присърце, а именно развиването на универсален достъп до интернет до 2020 г., предаде Франс прес.

Това намерение е изразено в декларация, представена от Зукърбърг и Гейтс на срещата на върха на устойчивото развитие, състояща се в ООН в Ню Йорк.

Под декларацията подписите си са поставили и съоснователят на Уикипедия Джими Уейлс и певецът Боно. Те обаче не уточняват колко пари ще дарят за каузата.

Инициативата им се вписва в стратегията, съдържаща 17 цели за устойчиво развитие и изкореняване на бедността по света до 2030 г., приета вчера в ООН.

За осъществянето на целите в тази стратегия ще са необходими между 3,5 трилиона и 5 трилиона долара на година за 15 години и дори повече, съобщиха вчера от ООН.

Интернет присъства в развитите страни от края на 90-те години, но ООН смята, че половината от планетата няма надежден достъп до глобалната мрежа, по-специално жените и момичетата, чието образование е от жизнено важно значение за развитието на планетата.

Когато хората имат достъп до средствата на интернет и познанията как да боравят с него, те имат достъп до средства, които подобряват живота на всички ни, се казва в декларацията на Зукърбърг и Гейтс. Интернет е на целия свят и трябва да бъде достъпен по целия свят, се допълва в документа.

Зукърбърг каза, че от 10 души, свързани с Фейсбук, един успява да се спаси от бедността.