Саудитски комедиант реши да използва сатирата като оръжие в борбата срещу Ислямска държава, съобщава CNN. Насър ал Куасаби възприе този новаторски подход, въоръжен единствено с остър ум и рядко срещан кураж.
Хуморът най-вероятно не е първото нещо, за което се сещат повечето хора, когато става въпрос за Ислямска държава - екстремистка групировка, добила зловеща слава заради използването на изнасилвания и мъчения и заради публикуването клипове в интернет, които показват как нейни бойци обезглавяват или изгарят заложници.
„Селфи”, комедийният сериал на Куасаби, който се излъчва по телевизионния канал MBC (Middle East Broadcasting Center), прокара нова разделителна линия в саудитското общество. В социалните мрежи протичат разгорещени дискусии, от които става ясно, че и привържениците, и противниците на това начинание са многобройни.
Първият епизод на „Селфи” показва историята на артист, който напуска музикалната индустрия, за да се покае и да стане духовник. Епизодът осмива духовници със спорна репутация и екстремистки религиозни фигури в Саудитска Арабия.
Мнозина се възмутиха, а някои дори нарекоха Куасаби вероотстъпник. Саудитски духовник, например, отвратен от този подход към религиозна тематика, възропта в Туитър: „Каусаби осмива мюсюлманското духовенство, възможно ли е да осмива и шиитски духовници? Кълна се, че именно хора като него са причината за разпространението на екстремизъм и радикализъм”.
Куасаби е получил заплахи в социалните мрежи от профили, свързани с ИД, които обещават „да му дадат това, което заслужава”. Комикът обаче запазва завидно спокойствие.
„Профилът ми в Туитър прелива с всякакви обиди и заплахи”, написа Куасаби в същата социална мрежа. „Обръщам се към всички, бъдете спокойни и Рамадан Карим (традиционен поздрав за свещения месец Рамазан-б.р.), шоуто все още е в самото начало”.
Въпреки критиките и заплахите, сериалът продължава. Вторият епизод се фокусира върху саудитски гражданин, който заминава за Сирия да търси сина си, който по-рано се е присъединил към ИД. С течение на времето обаче бащата също влиза в редиците на групировката. В този епизод Куасаби разглежда методите на ИД за измъчване и екзекутиране. Създателят на поредицата се присмива и на т.н. „сексуална свещена война”, при която бойци на ИД държат в плен хиляди жени, за да задоволяват сексуалните си желания – практика, която традиционният ислям не одобрява особено.
Има ли място хуморът в борбата срещу ИД?
„Ислямистите не могат да приемат свободното мислене и са най-уязвими пред присмеха, защото той показва, че устремилите се да бъдат халифати нямат дрехи”, пише в свой материал за американско издание Майкъл Рубин, бивш служител в Държавния департамент на САЩ и сега част от American Enterprise Institute.
“Следователно той (присмехът-б.р) трябва да играе съществена роля във всяка стратегия.”