Предсерийни образци на три различни перспективни енергийни оръжия започват да охраняват американски авиобази в чужбина, съобщава „Попюлър Механикс“, като се позовава на официално съобщение на въоръжените сили.
Става дума за лазерната система HELWS, микровълновото оръжие PHASER и електромагнитната установка THOR.
Основа мисия и на трите ще е отбиване на масирани атаки с дронове, като обаче оръжията изпълняват тази си задача различен начин.
HELWS се монтира на високопроходим автомобил, като има модерни системи за засичане на целите – същите наблюдателни прибори се използват от американските военни дронове. Когато врагът е прехванат и бъде дадена команда, HELWS го унищожава с мощен лазерен лъч. Като сериозно предимство производителят посочва, че за захранване може да се използва стандартен източник на 220 волта и се правят голям брой изстрели, преди да е нужно презареждане.
PHASER е микровълнова система. Той не изпича дроновете, а съсипва електрониката им с насочен импулс. Той е коничен и така може да бъдат обезвредени накуп няколко летателни апарата. При това – за част от секундата. Събира се в стандартен контейнер, който може да се постави върху камион.
THOR е със сходни размери и също уврежда системите на дроновете с импулси в микровълновия спектър. Разработката на системата е отнела едва 19 млн. долара и основна цел е била да е лесна за работа.
Защо?
През последните години терористични организации и армии разбраха полезността на безпилотните летателни апарати не само като наблюдателно средство, но и като офанзивно оръжие.
Йеменските бунтовници нанесоха големи щети на основна саудитска рафинерия чрез изпращането на огромен брой заредени с експлозив дронове, които успяха да минат през модерната американска противовъздушна система, която брани инсталациите от конвенционални нападатели.
По-малък успех имаше въоръжената опозиция в Сирия, която се опита по сходен начин да унищожи самолетите в главната руска авиобаза в страната. Там ПВО и електронните системи за спиране на дронове предотвратиха катастрофални щети.
В Пентагона не искат да рискуват струващите милиони самолети и високотехнологични системи в базите си и това ускори разработката на нови установки за борба с „ята“ от безпилотни апарати. Трите перспективни системи ще се тестват в чужбина в продължение на година и през 2021 г. ще бъдат върнати обратно в САЩ. След анализ на резултатите ще се реши и коя или кои да бъдат масово внедрени.