Русия, Китай и Бразилия са приоритетни страни за подслушванията на телефонни разговори и интернет трафика от специалните служби на САЩ. За това свидетелстват разкрития на бившия сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън, публикувани в бразилския вестник "Глобу" и цитирани от ИТАР-ТАСС.
Публикацията се основава на материали на журналистите Глен Грийнуолд , Роберто Кац и Жозе Кажаду, отбелязва БТА. Живеещият в Бразилия Грийнуолд вече е публикувал в пресата разобличителни статии, с които Сноудън стана известен в цял свят, а Съединените щати бяха въвлечени в най-големия шпионски скандал в историята им.
Според "Глобу" в продължение на няколко години американците са следили в Бразилия телефонни обаждания и интернет връзки с помощта на най-малко три специални програми. От статията не стават ясни точните мащаби на американския шпионаж в света. В нея обаче се твърди, се само през януари тази година американската Национална агенция за сигурност (АНС) е проследила на територията на Съединените щати 2,3 милиарда телефонни обаждания и текстови съобщения.
В скалата на приоритетите Бразилия е една с една степен по-надолу, отбелязва изданието, като публикува световна карта с приоритетите на подслушването. В нея изпъкват страни като Афганистан, Ирак, Иран, Пакистан, Саудитска Арабия, Китай и Русия. Прехващането на информация в Русия е със същия приоритет като в Бразилия - двете страни са отбелязани в светлозелено. Китай е в по-ярък, оранжев цвят. Афганистан и страните от близкия изток са в по-наситено червено и кафяво.
Венецуелското външно министерство съобщи, че засега няма контакт със Сноудън въпреки предложеното му от Каракас убежище, предаде Асошиейтед прес. Външният министър Елиас Хауа отбеляза, че очаква в понеделник да се състоят консултации с руските власти. Смята се, че Сноудън се намира в транзитната зона на московското летище Шереметиево.
Боливия и Никарагуа също предложиха убежище на Сноудън. Не е известно обаче дали някоя от тези страни му е предоставила документите, от които се нуждае, за да пътува.