Годишните загуби от урагани и други крайбрежни бури при недвижимите имоти ще достигнат 35 милиарда долара. Спадът на реколтата ще бъде около 14%, което ще струва на зърнените производители десетки милиарди долари. А горещите вълни, водещи до повишаване на потреблението на електроенергия, ще струват на потребителите до 12 милиарда долара годишно. Това са прогнозите за икономическите разходи, които промените в климата ще донесат на САЩ през следващите 25 години, се посочва в оповестен във вторник доклад, цитиран от Ройтерс.
И това е само началото - цената може да скочи до стотици милиарди долари до 2100 година, отбелязва агенцията. Анализът е най-подробният правен досега за потенциалните икономически последици от климатичните промени за САЩ, посочва климатологът Майкъл Опенхаймър от Принстънския университет.
Докладът се появява три седмици, след като президентът Барак Обама разпореди на американските регулаторни органи да предприемат най-строгите досега мерки за намаляване на емисиите, предизвикващи парников ефект, включително изискване електроцентралите да намалят въглеродните си емисии с 30% до 2030 година спрямо равнището от 2005 година.
В доклада, озаглавен "Опасен бизнес", заключенията за намаляването на реколтата или другите последици от климатичните промени са направени не на базата на компютърни прогнози, които често са оспорвани от хората, настроени скептично към промените в климата, а са изготвени въз основа на данни за предишни горещи вълни.
До средата на века крайбрежна недвижима собственост на стойност 66 милиарда до 106 милиарда долара ще бъде под морското равнище. Има 5-процентова вероятност до 2100 година загубите да достигнат 700 милиарда долара, като средната годишна загуба от повишаването на океанското равнище се изчислява на 42 милиарда долара до 108 милиарда долара по Източното крайбрежие и Мексиканския залив.
Потреблението на електроенергия ще скочи, тъй като хората ще имат нужда от климатици, за да оцелеят, натоварвайки мощностите за производство и пренос на електроенергия. Вероятно ще се наложи да бъдат построени производствени мощности до 95 гигавата през следващите 5 до 25 години или около 200 средноголеми електроцентрали на въглища или газ.