Референдумът за независимост, който се провежда днес в Шотландия, не е съпроводен от набиране на данни за анкети от типа "екзит пол", чиито резултати да бъдат обявени след приключване на гласуването.
Освен заради икономии отказът от паралелните допитвания се дължи на опасения от неточности, които може да доведат до нагнетяване на напрежението сред британците. Разликата между противниците и привържениците на независимостта е незначителна и всичко друго освен точното преброяване би могло да доведе до напразни надежди в един от двата лагера.
Избирателните секции ще затворят врати в 22.00 часа (00.00 часа българско време). Преброяването на гласовете ще продължи цяла нощ, а частичните резултати от отделните избирателни окръзи ще бъдат огласявани директно в ефира. Окончателните резултати ще бъдат обявени в 6:00 часа место време.
Пъбовете в Шотландия, които обикновено затварят към 10-11 часа вечерта, получиха разрешение от общинските власти да останат отворени през цялата предстояща нощ. Очаква се хората да се събират, за да следят по телевизията преброяването на гласовете.
Някои политици, журналисти и полицейски началници се опасяват, че са възможни улични сбивания и безредици, особено ако привържениците на отделянето от Великобритания претърпят поражение.
В полицейските участъци в Шотландия са отменени всички отпуски и почивни дни и са засилени уличните патрули.
Настроения на полюсите
"Гласувах "за", защото искам независима Шотландия. Искам различна, социално справедливо Шотландия. Шотландия без голяма разлика между богати и бедни", каза Лиса Кларк от Единбург, след като пусна своята бюлетина
"Напускането на съюза ще се отрази много зле на бизнеса. Там има по-големи възможности и шансове за просперитет", мисли обаче Джон Торбърн, който е собственик на магазин.
Между единият и другият отговор клоняха социологическите проучвания в деня на вота, като привържениците на отделянето даваха аргументи с това колко добре ще се развива независима Шотландия, докато искащите да останат част от Обединеното кралство предупреждаваха за опасностите, които могат да настъпят с напускането.
Световни лидери, начело с американския президент Барак Обама, настояха за запазване на статуквото. Ако шотландците обявят независимост, това може да предизвика правителствена криза в Лондон и да разклати позициите на Великобритания на международната сцена.
"Ако повечето шотландци гласуват за отделяне от Обединеното кралство, ще възникне проблем в еврозоната. Това ще даде съвсем ясна подкрепа за всички, които иска да се отцепят от страните си: баски, каталунци, белгийските Фландрия и Валония, които явно също имат проблеми. Изобщо за евроинтеграцията ще бъде много, много лошо", коментира борсовият анализатор Робърт Халвър.
Пускайки бюлетината архитектът на отделянето – първият министър на Шотландия Алекс Салмънд, обаче призова горещо сънародниците си да подкрепят идеята за независима държава. "Имаме шанса да изградим по-благоденстваща икономика, но също така и по-справедливо общество. Затова шотландците трябва да сграбчат с две ръце тази възможност", коментира той.