Българското участие във финансирането на Афганистан след края на военната операция през 2014 г. ще бъде символично. Това обяви президентът Плевнелиев преди началото на срещата на върха на НАТО.
Общият бюджет е за близо 4 млрд. долара, но схемата, по която ще се разпределят между държавите членки, още не е ясна и ще е обект на допълнителна конференция в Токио.
Росен Плевлениев поздрави домакина Барак Обама и генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен. Той влезе на срещата непосредствено след новия френски президент Франсоа Оланд, който предизвика разногласия заради желанието си да изтегли френските войски от Афганистан до края на 2012 г.
Американската администрация обаче настоява да се запази формулата на операцията - "in together - out together" , което означава, че всички държави участнички в операцията трябва да запазят военно присъствие поне до края на 2014 г., каквото беше решението от срещата на върха в Лисабон.
Обама заяви на срещата, че за последните 65 години алиансът е доказал, че има ангажимент към своите граждани в добри и лоши времена.
„Преминахме през Студената война, Косово, Афганистан и Либия. Ще препотвърдим ангажимента си по член 5 за колективната сигурност. В тези трудни времена ние сме убедени, че сме на правилния път. Алиансът е доказвал , че е най-силен - трябва да обединим усилията си и така ще осъществим това, което никой сам не може да постигне – това, което заложихме като планове на срещата на върха в Лисабон и което осъществяваме тук в Чикаго”, каза американският президент.
Българският от своя страна ще има и двустранни разговори с турския си колега Абдула Гюл, с холандския премиер Марк Рюте и с канaдския Стивън Харпър.
Срещата в Чикаго започна при изключителни мерки за сигурност, като вече има петима задържани. Протестиращите от движението „Окупирай Чикаго” се очаква да пристигнат пред Маккормик Плейс, където се провежда срещата на държавните и правителствените ръководители. Протестът ще бъде воден от американски военни ветерани, които се очаква символично да върнат медалите си.