Възстановиха образа на 2300-годишна мумия на момиче с необичайно голям мозък. През 1925 г. в гробището Ахмим в Горен Египет са открити странни мумифицирани останки. Те били в ковчег с нормални размери, но по-голямата част от него e заета от главата.

Изследователите успели да поставят и диагнозата, пише „Дейли мейл“. Размерът на черепа доста притеснявал учените. Съдейки по останките, в ковчега почивало момиче на 14 години. А черепът ѝ бил почти три пъти по-голям от стандартния на човек от нейния пол и възраст.

Снимка: Cicero Moraes

Наред с другото посмъртната маска била обърната, защото иначе би било невъзможно да се затвори ковчегът.

Бразилският 3D дизайнер Сисеро Мораес, известен с реконструирането на лица на древни хора, се заема със задачата да възстанови външния вид на древноегипетското момиче. След като дигитализира черепа ѝ, той добавя меки тъкани и пресъздал външния вид на момичето.

Мораес стигна до заключението, че момичето е имало мегаленцефалия - състояние, което се характеризира с необичайно голям мозък. Въпреки поставената диагноза причината за смъртта на тийнейджърката остава неразгадана.

Останките сега се намират в колекцията на Природонаучния музей „Фийлд“, а Мораес и колегите му се подготвят да публикуват изследването си.

Благодарение на надгробна плоча изследователите разборат и кое е момичето. Оказва се, че тя е дъщеря на жрец на име Инарос, който служел на египетския бог на плодородието Мину. Тя трябвало да наследи поста на баща си, но това така и не се случило.

И друга мумия на дете получи своя образ

Миналия месец учени от Перу и Полша реконструираха пък лицето на момиче, принесено в жертва преди повече от 500 години по време на империята на инките, чиито мумифицирани останки са открити близо до вулкан в перуанските Анди преди близо три десетилетия.

С помощта на триизмерна технология експертите реконструираха лицето на момичето, за което се предполага, че е на възраст между 14 и 15 години, чието замръзнало тяло е открито през 1995 г. на 6400 м надморска височина в провинция Кайлома в региона Арекипа, на около 1000 км южно от Лима.

Учени от Католическия университет „Санта Мария“ и Варшавския университет в Полша представиха реконструираното лице след 20 години анализ на черепа и тялото на мумията, известна като Госпожата от Ампато или Хуанита.