Ако решите да отидете до Кападокия в Турция, това ще ви отнеме около 13 часа път и ще ви се наложи да изминете около 1300 километра. Пътят преминава през Истанбул, около столицата на Турция Анкара и още около 200 километра до долината Кападокия.

Пътуването е изцяло по чудесни магистрали и пътища. Пейзажът се променя, а любопитните по време на пътуването ще видят, макар и отстрани, както мащабно строителство, така и просторни територии, които не дават признак на живот.

Пътуването и това което виждаш, винаги се определя от личната ти нагласа и целта, която си си поставил. В нашия случай, ние сме група, търсеща красотата и не се интересуваме от политика или провеждащия се точно в този момент референдум. Не че това няма значение, но политическите процеси са едно, а животът често пъти нещо съвсем друго.

Снимка: Ладислав Цветков

Долината Кападокия e забележително място, което привлича туристи от цял свят, основно заради ежедневно организираните полети с балони в района около градчето Гьореме. Имало е периоди, когато понасящите се в небето балони са стигали до 250, но е наложено ограничение до 150. Това се случва всеки ден, стига да позволява времето.

Всеки един от балоните може да понесе в небето минимум 15 и до 25 души. Цената на полета е от 110 до 150 евро. Броят на туристите, издигнали се с балон над Кападокия, варира, около 500 хиляди на година. Като слаба отчитат миналата година с 350 хиляди туристи.

На място пристигат хора от цял свят. През последните няколко години най-много са тези от Китай. Нещо, което се наблюдава навсякъде по света.

Един от пилотите на балон, Али Кебапчи ми казва, че да полетиш с балон в небето не е по-опасно от това да летиш със самолет или да се возиш на кола. Инцидентите са рядкост на фона на толкова много полети.

Мястото на излитане се определя всяка сутрин преди изгрев слънце, най-вече според въздушните течения. Това човешко изобретение не може да бъде управлявано само да се издига или спуска. Не може да бъде накарано да се движи наляво или дясно. Това вършат въздушните течения. Тази практика е с отработена чудесна организация, за да носи на година печалби за десетки милиони евро.

Всеки турист оставя поне още толкова и на място за да похапне в някой ресторант, да посети някой музей или просто за да си купи нещо.

Снимка: Ладислав Цветков

Забележителностите в Кападокия съвсем не свършват до тук. В района има няколко значими скални масива с древни обиталища на хора. Те са до толкова забележителни, че дори на едно от тях е са снимани сцени за един от епизодите на „Междузвездни войни”.

И не, това не е всичко. Подземният град Деринкую ви пренася под земята. Той достига дълбочина от 85 метра и е на 13 нива. Градът е от времето на Мидийската империя и е изчислено, че в различните му помещения може да се съберат над 15 хиляди души. Когато влезеш вътре се чудиш, кой и как е успял да прокопае толкова тунели и помещения. Забележителното е, че градът има чудесна естествена вентилация за достъп на свеж въздух.

Всички тези места са забележителни, а ако сте запалени по фотографията, то гарантирано има какво да снимате. Няма значение дали е ден или нощ, защото нощем всички тези причудливи места са красиво осветени.

Снимка: Ладислав Цветков

Няма нищо случайно, че Кападокия привлича толкова много туристи. Това е един забележителен пример за това как природните и исторически дадености се използват за туризъм и печалба.

Едва ли е необходимо да се впускам в описание на това как ви обслужват. Нашите комшии отдавна са се научили на тези неща.