Турция е способна сама да построи свои самолетоносачи. Това заяви президентът на южната ни съседка Реджеп Тайип Ердоган, цитиран от „Фокус”.

„Няма никакви препятствия за производството на собствен самолетоносач. То е напълно възможно с решителни правителство и страна. Турция не може да мързелува по отбранителните и военните въпроси“, посочи Ердоган.

Изказването му е на фона на нестихващото напрежение по оста Анкара – Москва с по-ранните обвинения на турския президент, че Черно море е станало „руско езеро”. Само преди дни у нас избухна краткотрайна политическа криза след оферта за съвместни действия на ВМФ на Турция, Румъния и България.

Ердоган посочи, че турският флот може да започне производството на самолетоносачи от 2021 г. Така те биха се превърнали в поредния мегапроект, готвен за 100-годишнината на съвременната турска държава (2023 г.).

Според информации от началото на годината в западната и турската преса, работата по самолетоносача е в ход от близо десетилетие и плавателният съд се изгражда в истанбулска корабостроителница. Корабът ще се казва „Анадолу”, ще струва над 1 млрд. долара и ще може да превозва и войници и бойна техника. Той ще бъде кораб тип „амфибия”.

Според различни източници, на борда ще има 10 изтребителя F-35B, 12 вертолета, 94 танка, 700 войници и напълно оборудвана полева болница. Целта е самолетоносачът да има „междуконтинентални” възможности.

Ако „Анадолу” стане реалност, южната ни съседка ще влезе в престижния клуб на държавите, които могат да си позволят да поддържат свои авионосци. В момента те са 9 – Бразилия, Китай, Франция, Индия, Италия, Испания, Тайланд, САЩ и Русия.

Вероятно именно последната страна в този списък в момента е от най-голям интерес за турското военно и политическо ръководство.

Руският флот към момента притежава само един действащ самолетоносач – строеният по времето на СССР „Адмирал Кузнецов”, който преди година беше модернизиран. Неговата основна база е Североморск, но през последните години е бил и в Средиземно море.

Самолетоносачът е изключително мощно въоръжен – с противокорабни ракети, многоцевни зенитни оръдия и зетнино-ракетни комплекси. Авиокрилото му включва изтребители Су-33 и МиГ-29, щурмови Су-25 и вертолети за разузнаване и борба с морски съдове.

"Адмирал Кузнецов" е по-скоро изключение от руската военноморска доктрина, която не залага на самолетоносачите по начина, по който това правят например в САЩ.

Дали до 2021 г. Русия и Турция ще изгладят противоречията помежду си, или "Анадолу" ще даде началото на още по-силна милитаризация на черноморския регион - тепърва ще разберем.