Руското правителство е поканило някои крайнодесни партии в Европа да изпратят наблюдатели за референдума в Крим тази неделя, пише сайтът EUobserver.com.
Лидерката на френския Национален фронт Марин льо Пен потвърди за поканата в четвъртък на пресконференция в Европейския парламент в Страсбург, но заяви, че ръководството на нейната партия още не е взело решение дали да отговори положително.
Председателката на френския Национален фронт посочи, че поканата не е изненадваща, а „нещо обичайно". Льо Пен обаче не скри симпатиите си към Русия, дори ако тя реши да анексира Крим в резултат на референдума. „Крим не е като останалата част от страната. Той е много тясно свързан с Русия. Ние трябва да вземем под внимание историята на Крим", каза тя.
„От самото начало на кризата Националният фронт твърди, че Украйна трябва да запази своя суверенитет, но да позволи на трите главни области да имат широка автономия", каза тя. Според нея перспективата за икономически санкции срещу Русия е опасна. "Ние трябва да имаме едно на ум за новото правителство в Украйна, защото то не е избрано. Ние знаем, че в него има неонацисти и екстремисти", добави Льо Пен.
Покана е получила и крайнодясната австрийска Партия на свободата. Нейният евродепутат Андреас Мьолцер заяви пред австрийската информационна агенция АПА, че обмисля поканата на Путин. „Ние сме сред малцината, които се опитват да разберат Русия", каза той.
По-късно обаче австрийската Партия на свободата отказа поканата на проруска неправителствена организация да бъде наблюдател.
„Получихме покана, но няма да отидем", заяви член на партията, пожелал анонимност, без да дава обяснения. Австрийската партия на свободата, френският Национален фронт, белгийската партия „Влаамс беланг" („Фламандски интерес”) и холандската Партия на свободата бяха поканени в Крим от неправителствената организация „Евразийски център за наблюдение на демокрацията и изборите", базирана в Москва. Това съобщиха източници от Европейския парламент, посочва АФП.
Лидери на Европейския съюз многократно заявиха, че референдумът, който цели Крим да бъде откъснат от Украйна и присъединен към Русия, е незаконен.
Базираната във Виена междуправителствена Организация за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) отказа да изпрати свои наблюдатели, защото вотът е свикан в нарушение на украинската конституция.
Ръководителят на комисията по подготовката на вота към Върховния съвет на Крим Михаил Малишев обяви в четвъртък, че вече е започнала регистрацията на международните наблюдатели за референдума в неделя – на тях ще бъдат издавани удостоверения в червен цвят. Удостоверенията за наблюдателите от „други организации" ще бъдат зелени и сини.
Той съобщи, че досега кримските власти са разрешили присъствието на референдума на над 50 наблюдатели от 21 държави, сред които Израел, САЩ, Франция, Германия, Италия, Австрия, Унгария, Чехия, Испания и Гърция. Малишев отбеляза, че наблюдатели ще бъдат членове на двете камари на руския парламент, както и представители на кримски политически партии.
Той добави, че желание да пристигнат в Крим заради допитването са изразили „евродепутати от Унгария, Италия, Австрия и Латвия".
Съгласно постановлението за референдума окончателните резултати от вота трябва да бъдат оповестени в срок от десет дни, но властите в Крим възнамеряват да ги оповестят още в понеделник, 17 март, съобщи още Михаил Малишев, цитиран от ИТАР-ТАСС.
На 6 март Върховният съвет на Крим взе принципно решение за влизане на Крим в състава на Русия в качеството на република.
На референдума се поставят два въпроса: дали Крим да влезе в Русия; дали Крим да остане в Украйна според регионалната конституция от 1992 г.
Временният ръководител на градската администрация в Севастопол Дмитрий Белик обяви, че предварителни резултати от референдума в града ще бъдат обявени в неделя вечерта на площад „Нахимов". В Севастопол е базата на Черноморския флот на Русия.