Държавната руската корпорация „Росатом” е готова да обсъди продължаването на споразумението за строителство на АЕЦ "Белене", след като получи позицията на България за проекта. Това съобщи шефът на „Росатом” Сергей Кириенко, цитиран от Интерфакс.
В сряда Кириенко прикани България да вземе по-бързо решение за бъдещето на електроцентралата. Два дни по-рано премиерът Бойко Борисов обяви, че се отказва от строежа на АЕЦ „Белене”, за който България и Русия подписаха договор през 2006 г. Готови сме да изпълним нашите задължения, ако България изпълни своите заяви тогава Кириенки.
Междувременно София обяви, че обмисля ново удължаване на срока за вземане на окончателното решение за бъдещето на ядрената централа. Наследникът на Трайков – Делян Добрев вече заяви, че консултантът HSBC се нуждае от още време за да е готов с окончателния си анализ, който трябва да посочи рентабилната цена проекта, възможните пазарите на произвежданата в нея енергия и възможностите за привличане на нови инвеститори, тъй като „последната” позиция на София е, че „българо-руски проект няма да има”.
Кириенко обаче е убеден, че консултанта си е свършил работата. „Ние имаме сигурна информация, че те са завършили своята работа по проекта. Те престанаха да искат от нас материали още през есента на миналата година. Аз не знам какви са техните изводи, на нас те не ни ги показват, но знам, че са приключили работа”, каза той.
По думите му може да се обсъжда продължаване на проекта при изпълнение на взаимните условия, „но след получаване на българската позиция”.
„Росатом” трябва да знае доколко българската страна иска да продължи споразумението. Шефът на държавната руска корпорация отбеляза, че българските партньори не са изпратили своите предложения за развитието на проекта. Добавя, че приблизително един път в месеца длъжностни лица в България дават взаимоизключващи се изявления през медиите за съдбата на ядрения проект.
„Преди към всяко българско изказване в Русия се отнасяха внимателно, но поради по-горе посочените обстоятелства днес на тях, на практика, престанаха да им обръщат внимание”, допълни Кириенко, който е удивен, че професионалисти като българските партньори две години не нямат яснота по проекта.
„Ние сме много заинтересовани да се намери решение и все пак да го достроим. Това е важен проект, той е добър, аз сам вярвам в него и съм убеден, че по-добър проект в България няма да има. За тези пари и в такива срокове, при такова ниво на сигурност, никой друг няма да построи атомна станция, както ние можем да го направим”, каза още Кириенко.
Той даде да се разбере, че търпението на „Росатом” е на предела, като обяви, че корпорацията си има достатъчно поръчки.
От думите на Кириенко стана ясно още, че ако България се откаже от проекта може да изкупи готовия реактор. В същото време той се усъмни в ефективността от евентуалното му монтиране в новия блок на АЕЦ „Козлодуй” (за подобен вариант се обяви премиерът Борисов преди седмица и звучеше повече от сериозно. Ден-два след това шефът на АЕЦ „Козлодуй”, даде да се разбере, че това не е добър вариант – бел.ред), тъй като пренасянето на реактора ще отнеме много време: 5-7 години.
Ако обаче България не си плати поръчаното оборудване, руската страна ще си потърси правата в съда и вероятно ще продаде реактора на Турция.