Ирак може да има много по-голяма роля в доставките на енергийни ресурси и в енергийната диверсификация на Европа, включително чрез проекти за пренос на зелена енергия.
Това заяви президентът Румен Радев на среща с президента на Автономния иракски регион Кюрдистан /АИРК/ Нечирван Барзани, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Двамата разговаряха в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността, като по време на срещата бе потвърден общият стремеж към задълбочаването на икономическото сътрудничество и взаимната търговия.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Румен Радев изрази надежда за възможно най-скорошното възстановяване на дейността на петролопровода „Киркук-Джейхан“, което открива перспектива за преки доставки на суров петрол от Ирак за Европа.
Президентът Радев изрази високата си оценка за приноса на АИРК за утвърждаване на стабилността и развитието в Ирак, както и в региона на Близкия Изток.
Укрепването на държавните институциите е от ключово значение в този процес, подчерта още президентът и изрази надежда за скорошното сформиране на регионално правителство в АИРК, което да даде последващ тласък в развитието на отношенията с България. По време на срещата бе откроена и значимата роля на АИРК за противодействието на тероризма в региона на Близкия Изток.
Перспективи за разширяване на икономическото партньорство между България и Германия
Междувременно президентът Румен Радев открои перспективите за по-нататъшното разширяване на икономическото партньорство между България и Германия на срещи с представители на бизнеса в Мюнхен.
По време на разговор с представители на Федералната асоциация за икономическо развитие и външна търговия, в който участва и министърът на външните работи Георг Георгиев, държавният глава подчерта позитивната тенденция в икономическото и инвестиционно българо-германско сътрудничество, показател за което е устойчивият търговски стокообмен, който за поредна година достига 12 млрд. евро годишно с положително салдо за страната ни.
Румен Радев оцени високо инвестициите от Германия в България както за това, че допринасят за откриването на нови работни места в реалната икономика и производството, но и за внедряването на нови бизнес и управленски модели за развитието на връзките между науката и образованието с икономиката.
Като особено перспективни сфери на двустранното партньорство бяха посочени аутомотив сектора, производството на машини и оборудване, електрониката и високите технологии, включително създаването на софтуер.
Обща бе позицията, че изградените и развиващи се на основата на взаимно доверие отношения между България и Германия са от общ интерес и укрепват потенциала за преодоляване на икономически кризи.
В Мюнхен президентът Радев проведе среща и с председателя на Федералната асоциация на германската индустрия за сигурност и отбрана Армин Папергер, по време на която изрази интереса на страната ни за съвместно сътрудничество в тази област.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK