Румънският премиер социалдемократ Виорика Дънчила осъди в писмо до Европейската комисия "опит за сваляне на правителството със сила" след бурни демонстрации на 10 август в Букурещ, предаде АФП.
Подобни опити за сваляне със сила на едно легитимно правителство могат да представляват опасен прецедент за демократичните държави, написа Дънчила. Брюксел потвърди, че е получил писмото.
Близо 450 души, включително 30 представители на жандармерията, бяха ранени по време на тази антиправителствена демонстрация, в която участваха над 80 000 души.
Силите на реда разпръснаха протестиращите със сълзотворен газ, водно оръдие и палки, след като няколкодесетки хулигани се опитаха да пробият полицейския кордон.
Над 200 души подадоха жалби срещу представителите на жандармерията, чиито действия бяха оценени като "диспропорционални".
Дънчила обаче заяви, че силите на реда са действали законно, за да попречат на демонстранти "да проникнат в централата на правителството" и обвини дясноцентристката опозиция, че е подкрепила тези демонстранти.
Румъния е стабилна страна и правителството се подготвя да поеме ротационното председателство на ЕС през януари, посочи румънският премиер, въпреки че мнозина, включително членове на Европейския парламент, изтъкнаха, че сегашната изпълнителна власт не е на висотата на тази задача.
Европейската комисия ще отговори "своевременно" на това писмо, адресирано до председателя и заместник-председателя на Европейската комисия - Жан-Клод Юнкер и Франс Тимерманс, съобщи говорител пред АФП.
Брюксел посочи във вторник, че "следи внимателно развитията в Румъния", като подчерта, че демонстрантите са критикували "отстъпления по отношение на реформата на правосъдието и борбата срещу корупцията", за които се обвинява лявото правителство.
След връщането им на власт в края на 2016 г. социалдемократите осигуриха приемането на няколко проектозакона, застрашаващи независимостта на магистратите и целящи да дадат възможност на политически отговорни представители да избегнат съдебни преследвания, изтъкват техните критици.