Долната камара на румънския парламент отмени днес почти единодушно правителственото постановление, което щеше да декриминализира някои корупционния деяния и което предизвика най-масовите протести в страната от падането на комунизма насам, съобщават Ройтерс и румънски медии.
Законът за отхвърляне на т. нар. правителствено постановление номер 13 беше приет с 291 гласа „за“.
Председателят на Камарата на депутатите Ливиу Драгня не гласува, тъй като изобщо не присъства в парламента, отбелязва румънската телевизия „Диджи 24“.
Драгня е лидер на управляващата Социалдемократическа партия, който не можа да стане премиер след избори през декември, тъй като има условна присъда за злоупотреби през 2012 г. по време на референдума за импийчмънт на тогавашния президент Траян Бъсеску. Румънските медии спекулираха, че Драгня ще бъде сред облагодeтелстваните от постановление 13 политици, тъй като срещу него в момента се води и дело за злоупотреба със служебно положение. Евентуална присъда по това дело щеше безвъзвратно да лиши Драгня от възможността да заеме премиерския пост.
След днешното решение на парламента започва да тече петдневен срок, в който законът за анулиране на правителствено постановление номер 13 може да бъде оспорен в Конституционния съд.
Ако това не стане, текстът отива за обнародване при президента Клаус Йоханис, пояснява румънският информационен сайт „Зиаре“.
„Зиаре“ отбелязва, че сутринта в правната комисия на Камарата на депутатите единственият, който е гласувал против анулирането на постановлението, е бил бившият правосъден министър Флорин Йордаке. Именно той внесе постановлението за одобрение късно вечерта на 31 януари като извънредна точка в дневния ред на правителственото заседание. Йордаке също така излъга премиера, че е получил всички изисквани от закона становища по постановлението.
Румънските депутати приеха днес и закон за одобрение на правителствено постановление номер 14, с което бе отменена наредба 13. Сроковете за евентуално оспорване и обнародване са същите.
Правителствено постановление 13 декриминализираше злоупотребите със служебно положение, ако става въпрос за суми под 200 хил. леи (близо 87 хил. лева), чувствително намаляваше присъдите за злоупотреби със служебно положение и стесняваше дефиницията на конфликта на интереси, премахвайки наказателната отговорност за държавен служител, който облагодетелства свой бизнес партньор, когато решава кой да спечели договор. Заради тези и други нововъведения, постановлението бе възприето като отстъпление в борбата с корупцията и изкара стотици хиляди хора на протести с искания за оттеглянето му.
Спорното правителствено постановление бе отменено на 5 февруари, но протестите в Букурещ и други градове на страната продължават, като исканията на демонстрантите вече са за оставка на правителството на Социалдемократическата партия, в което са загубили доверие.