За 7 години Румъния не е успяла да привлече и едно евро от европейските фондове, предназначени за научни изследвания, въпреки че Европейският съюз предоставя на държавите-членки огромни суми, пише днес румънският вестник "Ромъния либера", цитиран от БТА.
Великобритания е получила над 2 милиарда евро, а държави като Унгария и Полша - десетки милиони евро за финансиране на национални проекти за научни изследвания. И България се нарежда преди Румъния, защото е спечелила финансиране за три проекта за научни изследвания, пише изданието, допълвайки че отпуснатите средства за страната ни са в размер на 9 милиона евро.
"В Румъния останаха доста малко изследователи, за които да се каже, че са водещи в областта си на европейско ниво. Добрите бяха привлечени от университети в чужбина. Освен това - ако си научен работник и искаш да се върнеш в Румъния, ще ти е нужна една година само, за да легализираш дипломите си, което представлява административна бариера.
Освен това всеки човек на науката с признати резултати в чужбина би искал евентуално завръщайки се в Румъния, определена университетска позиция. Само че в последните години много малко университетски постове бяха обявявани на конкурси", казва румънският доктор по математика в Масачузетския институт по технологии Серджу Морояну.
Според него екипите, които оценяват проектите за финансиране, имат негативна представа за академичната среда в Румъния заради скандалите за плагиатство, фалшивите дипломи, измамите в румънските университет - все факти, известни на Запад.