Износът на електроенергия на Румъния от началото на годината е достигнал рекордно равнище от 5 TWh, като за това са допринесли различни фактори, сред които пролетните наводнения, които засегнаха сериозно производствения капацитет в съседни държави, намаляването на цената на електричеството на борсата и голямото производство в Румъния тази година, съобщава румънското икономическо издание Економика, цитирано от БТА.
Прагът от 5 TWh бе преминат в понеделник, 29 септември, съобщи директорът на Националната енергоразпределителна служба Октавиан Лохан. Това е най-големият износ на електроенергия в историята на Румъния.
Според специалисти за доброто развитие на производството и износа на електроенергия са допринесли високият дебит на реките, огромният принос на т. нар. "зелена" енергия към системата (4000 MW инсталирани във вятърни и слънчеви централи), поевтиняването на енергията, което направи страната конкурентноспособна за износ, и увеличеното търсене на енергия от съседни държави, пише Економика.
Предишният пик бе през 2008 г., когато страната изнесе електричество в обем 4.4 TWh. Според изчисленията на местните специалисти, в края на годината Румъния ще е изнесла около 6.5 TWh електроенергия при прогнозирано производство от 60 TWh, което означава, че около 12 процента от цялата електроенергия, произведена в Румъния, ще бъде износ, отбелязва Економика.
Цената на електроенергията варира в различните дни, като в някои случаи разликите могат да бъдат и от 10 процента, уточнява икономическото издание. Румъния има балансиран енергиен микс. Една трета от производството се осигурява от водни централи, една трета - от топлоцентрали, а останалата част е атомна енергия и зелена енергия. Населението консумира годишно около 11 TWh от най-евтините източници на енергия - ВЕЦ-овете и АЕЦ.
Развитието на енергийния бранш в северната ни съседка поставя под сериозна въпросителна възможността България да си върне позицията на енергиен център на региона.